Bir vakıf üniversitesi hastanesine başvuran beyin tümörlü hastalarda yaşam kalitesini etkileyen faktörlerin incelenmesi
Examination of the factors affecting the quality of life in patients with brain tumors admitted to foundation university hospital
  1. Tez No: 621393
  2. Yazar: ŞERİFE ÖZDEN ÖZDİNGİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Giriş: Beyin tümörlü hastalar hem kanserin genel semptomlarını hem de nörolojik semp-tomları yaşamaktadırlar. Hastaların yaşadıkları semptomlar, fonksiyonel durumlarını etkileyerek yaşam kalitelerini bozmaktadır. Amaç: Bu çalışmada bir vakıf üniversitesi hastanesine başvuran beyin tümörlü hastaların yaşam kalitesini etkileyen faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın örneklemini İstanbul'da bir vakıf üniversitesi Hasta-nesi'nin Yataklı Nöroşirurji Kliniği'nde Haziran 2017-Ocak 2018 tarihleri arasında beyin tümörü tanısı ile yatan 107 hasta oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından hazırlanan "Beyin Tümörlü Hastalara Yönelik Tanıtıcı Bilgi Formu, M.D. Anderson Beyin Tümörü Semptom Envanteri (MDA-BTSETr) ve Beyin Kanseri Teda-visinin Fonksiyonel Değerlendirilmesi (BKTFDTr) Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Patients with brain tumors experience both general symptoms of cancer and neurological symptoms. The symptoms experienced by patients affect their functio-nal status and impair their quality of life. Aim: This study aimed examining the impact of the characteristics of patient with brain tumors. Materials and Method: The sample of the study consisted of 107 patients who were diagnosed with brain tumors between June 2017-January 2018 in the Neurosurgery Cli-nic of a foundation university hospital in Istanbul.“Introductory Information Form for Brain Tumor Patients”prepared by the researcher in the collection of data, M.D. Ander-son Brain Tumor Symptom Inventory (MDA-BTSETr) and Functional Assessment of Brain Cancer Treatment (BKTFDTr) Scale were used.