Erişkin epilepside beyin yapıları ve duyusal profillerin tedaviye direnç üzerindeki etkisi
The impact of brain structures and sensory profiles on treatment resistance adult epilepsy
  1. Tez No: 968190
  2. Yazar: İREM SENA AKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Nöroloji, Occupational Therapy, Neurology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinirbilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çalışmamız, erişkin epilepsi hastalarında bireylerin duyusal işlemleme profillerinin, ilaç tedavisine yanıt durumları ile ilişkisini incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmaya Bezmialem Vakıf Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Bölümü'ne başvuran 18–65 yaş arası erişkin bireyler alınmıştır. Katılımcılar, antinöbet ilaç (ANİ) tedavisine dirençli epilepsi (İDE), ANİ tedavisine yanıt veren epilepsi (İYE) ve sağlıklı kontrol (SK) grubu olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Katılımcıların demografik verileri, epilepsi öyküleri ve beyin manyetik rezonans görüntüleme (MRG) bulguları kaydedilmiştir. Duyusal işlemleme profilleri Adolesan/Yetişkin Dunn Duyu Profili (AYDP) ile, yaşam kalitesi ise Epilepside Yaşam Kalitesi Ölçeği (QOLIE-31) ile ölçülmüştür. Elde edilen veriler, SPSS 27 programı aracılığıyla istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Katılımcı sayısı İDE grubunda 30, İYE'de 28 ve SK'de 28'di. Yaş ortalamaları İDE'de 34,40±11,55, İYE'de 34,28±8,79 ve SK'de 33,85±8,39 yıldı. Epilepsi tanı süresi İDE grubunda ortalama 14,46±9,67 yıl (1-40 yıl), İYE grubunda ise 14,96±10,94 (2-48) yıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to examine the relationship between the sensory processing profiles of adult epilepsy patients and their response to drug treatment. The study included adults aged 18-65 years who were admitted to the Department of Neurology at Bezmialem Vakif University Hospital. Participants were divided into three groups: those with Drug-resistant epilepsy (DRE), those with drug responded epilepsy, and a healthy control (HC) group. Demographic data, epilepsy history, and brain magnetic resonance imaging (MRI) findings were recorded. Sensory processing profiles were measured using the Adolescent/Adult Dunn Sensory Profile (ASDP), and quality of life was measured using the Quality of Life in Epilepsy Scale (QOLIE-31). The obtained data were statistically analyzed using SPSS 27 software. The number of participants was 30 in the DRE group, 28 in the IYE group, and 28 in the SK group. The mean ages were 34.40±11.55 in the IDE group, 34.28±8.79 in the drug responded epilepsy group, and 33.85±8.39 in the HC group. The average duration of epilepsy diagnosis was 14.46±9.67 years (1–40 years) in the DRE group and 14.96±10.94 years (2–48 years) in the drug responded epilepsy group.