Serratia türlerinin metabolitleri üzerine çalışmalar
Studies on metabolites of serratia SPP.
  1. Tez No: 621394
  2. Yazar: UFUK İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULHİYE YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Sürfaktanlar, bünyelerinde hem hidrofilik hem de hidrofobik yapılar taşıyan amfifilik moleküllerdir. Son yıllarda mikrobiyal orijinli sürfaktan özelliği gösteren doğal moleküller sentetik sürfaktanlara rakip olmaktadır. Mikrobiyal sürfaktan olarak adlandırılan bu moleküller sentetik sürfaktanlara nazaran üstün özelliklere sahiptir. Çalışmamızda, farklı çevresel ortamlardan topladığımız örneklerden izole ettiğimiz çevresel Serratia suşları ile Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri'nden edindiğimiz klinik Serratia suşlarındaki serravetin üretimleri kanlı agardaki hemolitik aktivite tayini ve Drop Collapse Testi ile araştırılmıştır. Serravetin üreten suşların Luria Bertani Broth (LBB) besiyerinde 30oC'deki inkübasyonları yapılmış ve ürettikleri serravetin saflaştırılmıştır. Bradford Metodu ile spektrofotometrik olarak miktar tayini yapılmıştır. En yüksek üretim kapasitesindeki 3 çevresel suş ve ATCC 13880 suşu ile çalışmaya devam edilmiştir. LBB besiyerindeki serravetin değerleri ATCC 13880, ÇS-6, ÇS-20 ve ÇS-23 için sırayla 1,0; 0,61; 0,71 ve 0,62 g/L olarak tayin edilmiştir. Balık unu, fındık küspesi, peynir altı suyu tozu ve zeytin küspesi kullanılarak serravetin üretimi için yeni besiyerleri hazırlanmıştır. Ayrıca balık unu, fındık küspesi ve peynir altı suyu tozu farklı oranlarda bir araya getirilerek iki farklı karışım besiyeri (KB-1 ve KB-2) de hazırlanmıştır. Zeytin küspesinden hazırlanan ZK besiyeri haricinde, hazırlanan bu yeni besiyerlerindeki serravetin miktarları, LBB besiyerindeki üretim miktarlarına göre daima daha fazla bulunmuştur. Ayrıca gliserol, karışım besiyerlerine %1 oranında ilave edilerek gliserollü karışım besiyerleri de hazırlanmıştır (KB-1G ve KB-2G). En verimli besiyeri tüm suşlar için KB-2G olmuştur. Bu besiyerinde ÇS-6, ÇS-20, ÇS-23 ve ATCC 13880 için serravetin miktarları sırayla 9,35; 12,7; 13,30 ve 18,05 g/L olarak belirlenmiştir. Elde edilen serravetinlerin yüzey gerilimini düşürücü aktivite dereceleri de araştırılmış; ATCC 13880, ÇS-6, ÇS-20 ve ÇS-23 suşlarından elde edilen serravetinler %0,01 konsantrasyonlarında, distile suyun yüzey gerilimini sırayla 30,5; 30; 33,7 ve 31 mN/m'ye düşürmüştür. Çalışmamızda ayrıca 28oC'deki serravetin üretimi de araştırılmıştır. KB-2G besiyerinde 28oC'de yapılan inkübasyonlar sonucunda ATCC 13880, ÇS-6, ÇS-20 ve ÇS-23 suşları için serravetin miktarları sırayla 10,9; 4,05; 9,5 ve 13,35 g/L olarak bulunmuştur. Sonuçlar değerlendirildiğinde balık unu, fındık küspesi ve peynir altı suyu tozunun serravetin üretiminde değerli kaynaklar olabileceği ve 28oC'de gerçekleştirilen serravetin üretiminin literatüre önemli bir katkı sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Surfactants are amphiphilic molecules formed by structure with both hydrophilic and hydrophobic moieties. In recent years, natural moleucules which have surfactant characteristic and originated from microorganisms, compete with synthetic surfactants. These molecules called biosurfactants have superior qualities compared to synthetic counterparts. In this study, serrawettin production by the environmetal strains which are isolated from different environment conditions and the clinical strains which procured from Ankara University, Hospitals of Faculty of Medicine was determined by haemolytic activity analysis on blood agar and Drop Collapse Test. Strains which are serrawettin producers were incubated at 30oC and the serrawettin produced was purified. Quantitation was performed as spectrophotometric in Bradfrod Method. The study was maintained with 3 strains which produced highest amount of serrawettin and ATCC 13880 strain. The serrawettin amounts of ATCC 13880, ÇS-6, ÇS-20 and ÇS-23 strains were determined as 1,0; 0,61; 0,71 and 0,72 g/L respectively in (Luria Bertani Broth) LBB medium. Fish flour, hazelnut pulp, cheese whey and olive pomace were used for creating different mediums. And also different two medium (KB-1 and KB-2) were prepared by mixing fish flour, hazelnut pulp and cheese whey in different proportions. serrawettin amounts in these different mediums, excluding ZK medium prepared from olive pomace, were always higher serrawettin amounts in LBB medium. Furthermore, mixed mediums with glycerol (KB-1G and KB-2G) were also prepared by adding glycerol. The most efficient medium for all strains was KB-2G. serrawettin amounts in this medium for ÇS-6, ÇS-20, ÇS-23 and ATCC 13880 have determined as 9,35; 12,7; 13,30 and 18,05 g/L, respectively. Surface tension reducing avtivity levels of serrawettins were also investigated; serrawettins at concentration of %0,01 from ATCC 13880, ÇS-6, ÇS-20 and ÇS-23 strains, reduced the surface tension of distilled water to 30,5; 30; 33,7 and 31 mN/m. Besides, in our study serrawettin production at 28oC was investigated. serrawettin amounts of ATCC 13880, ÇS-6, ÇS-20 and ÇS-23 were 10,9; 4,05; 9,5 and 13,35 g/L respectively, after incubation at 28oC in KB-2G medium. When the results are evaluated fish flour, hazelnut pulp and cheese whey may be valuable sources for serrawettin production and it's thougt that serrawettin production at 28oC contributes to the literature.