The image of women in modern Kurdish poetry ويَنىَ ذنىَ د هوَزانا هةظضةرخا كورديدا
The image of women in modern Kurdish poetry ويَنىَ ذنىَ د هوَزانا هةظضةرخا كورديدا
  1. Tez No: 621409
  2. Yazar: SHAREEN JAAFAR HUSSEIN HUSSEIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SHAHAB VALI, PROF. DR. DR.PROF. ABDULWAHAB KHALİD MOSA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Eastern Linguistics and Literature, Comparative Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Kürtçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Özet Şiirsel metin artistik bileşkesinde esas unsur olarak şiirin artistik imajı, demek ki yaratıcılığın derecesidir, artistik imajın gelişimi seçkinliğin ve şiirin üstünlüğünü etkilemektedir. Bu bakımdan şiirin artistik imaj çerçevesinde yaratıcılık üslubuna daha yakından odaklayabilmemiz için ve Kürt kadınının artistik imajda nasıl etkilediğini yakından bilebilmemiz için çağdaş Kürt şiirinde kadının şekillenme suretini ele almış bulunuyoruz. Ayrıca kadının artistik imajın yaratılışında ciddiden tabiat olarak kabullenmesi gerçeği bilinmesi kadının şekillenmesi altında gizlenen simgeleri keşfetmekte yol verici unsurlardır. Bu araştırmanın adı: (Çağdaş Kürt şiirinde kadının sureti) Eleştirimsel terim olarak imaj terimini açıkça tarif ettik, ardından da şiirin artistik imajlarını birçok eğilimlere ayırdık, yapısal, hareketsel ve retorik gibidir, bu eğilimlerden birini diğer simgelere ayırdık ve artistik imaj bileşkesinin arka planını araştırdık ve açıkça tarif ettik. Araştırmanın bilimsel bakıma gelerek bu eksen dört şairin şiirine odaklamıştır ve netice itibarıyla açık olur ki kadın şiirin artistik bileşkesinde önemli ve hassas bir yer tutmaktadır. Ayrıca şiir imajı güzellik sıfatının ayna ve yankı temsil etmektedir, tavır ve davranış ve Kürt kadınının psikolojisini yansımaktadır. Bununla birlikte kadının toplumsal hayatta yerinin ifade etmektedir.
Özet (Çeviri)
The artistic image of the poetry as a fundamental and a major element in the artistic component of poetry text. It means that the grade of creativity and evolution of the poetic image affects the selection sublimity of the poetry. From this perspective we wanted to determine the method that the woman image embodies in the contemporary Kurdish poetry and to indicate with more focus the creativity style within the artistic image in the poetry in general and also to be able to embody how the Kurdish woman personality affects the artistic image in special. What is the fact or the topic that lead to make the woman a nature of creating the artistic image, and to know seriously what are the indications lay behind embody the woman in the image. This research title is: (The woman image in the contemporary Kurdish poetry) We've defined the image term as a critical term, in addition we've divided the image types into several directions, such as the constructive, motive and rhetorical aspects, we've one of these aspects into sub formulas and we studied the theoretical background of the artistic image component and we've defined it clearly. With respect to the practical phase of the research, I've devoted this phase for four poets; as a result we've concluded that the woman has occupied an important and sensitive place in the artistic component of the poetry and that the poetic image represents the mirror and reflection of the aesthetic attribute and the situations and dealing and the Kurdish woman psychology, in addition it expresses the position of the social life aspects of the woman.