The reliability and validity of the turkish versionof the regulation of eating behaviorsscale
Yeme davranışlarını düzenleme ölçeğinin türkçe versiyonunun güvenirlik ve geçerlik çalışması
- Tez No: 621415
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AGRON HOXHA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Psikoloji, Public Health, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Psikolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı Kanada' da geliştirilmiş İngilizce bir ölçek olan Yeme Davranışlarını Düzenleme Ölçeği (YDDÖ)' nin Türkçe diline adaptasyonunu yapmaktır. Yeme Davranışlarını Düzenleme Ölçeği, 24 madde ve 6 yeme davranışını düzenlemeyi ölçen alt ölçek ile insanların yeme davranışlarını düzenlerken kullandıkları çeşitli yeme stillerini ölçmek için geliştirilmiştir. Bu çalışmanın özel amaçları: iç tutarlılık ve test - tekrar test ile ölçeğin güvenirliğini ölçmek, faktör analizi ve ayırt edici geçerlik analizleri ile ölçeğin geçerliğini incelemektir. Çalışma 257 kadın üniversite öğrencisiyle gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar Yeme Davranışlarını Düzenleme Ölçeği, Yeme Tutum Testi, Hollanda Yeme Davranışı Anketi ve demografik form doldurmuştur. Fatih Üniversitesi' nden katılımcılar iki hafta sonraki test - tekrar test ölçümüne katılmışlardır, bu ölçümde sadece Yeme Davranışlarını Düzenleme Ölçeği kullanılmıştır. Veri toplama işlemi Fatih Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Marmara Üniversitesinin kampüslerinde gerçekleştirilmiştir. Sonuçlara göre, ölçeğin yalnızca 11 maddesinin geçerli ve güvenilir olduğu gözlenmiştir. Bu 11 maddenin çoğunlukla bağımsız yeme davranışı düzenleme formlarını ölçtüğü gözlenmiştir. Yeme Davranışlarını Düzenleme Ölçeği' nin 3 faktöre sahip olduğu gözlenmiştir. Ayrıca 11 maddeden oluşan bu 3 faktörün, toplam varyansın %69.87 sini açıkladığı gözlenmiştir. Ayrıca ölçeğin güvenirlik katsayısı ise .89 olarak gözlenmiştir. Test - tekrar test korelasyon katsayısı ise .85 olarak gözlenmiştir. Yeme Davranışlarını Düzenleme Ölçeği kadın üniversite öğrencilerinde bağımsız yeme davranışını düzenlemeyi ölçmede kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to adapt the Regulation of Eating Behaviors Scale (REBS), a Canada-based, English scale, into the Turkish language. The REBS was developed to measure the various regulatory styles people use when they are regulating eating behaviors with 24 items and six subscales referring to six regulatory styles of eating. The specific goal of the study is to examine, the reliability of the scale via internal consistency and test-retest reliability and the validity of the scale via factor analysis and discriminant validity. The study was conducted with 257 female university students. The participants filled out the REBS, Eating Attitudes Test, Dutch Eating Behavior Questionnaire and a demographic form. Participants from Fatih University attended the re-test procedure after two weeks later. The data collection took place in Marmara, Istanbul and Fatih University campuses. The results suggested that only eleven items were valid and reliable. These items were mostly measuring autonomous forms of eating self-regulation. The eleven items of the REBS had 3 factors that explained the 69.87 % of total variance and reliability analysis yielded a Cronbach's alpha value of .89. The test re-test correlation coefficient was .85. The Turkish version of the REBS could be used to measure autonomous forms of motivation towards eating behavior among female university students