Perakende sektöründe mağaza atmosferinin satış personeli performansı üzerine etkileri: Hazır giyim sektöründe bir araştırma
The effects of store atmosphere over sales personnel performance : A research on readymade clothing sector
- Tez No: 621417
- Danışmanlar: PROF. DR. SAHAVET GÜRDAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
İşletmeler parçası oldukları topluma karşı bir sosyal fayda yaratmak durumundadırlar ve bu kapsamda çalışanların finansal kazançlarını artırmanın yanında onların iş hayatındaki yaşam kalitelerini artırmaya yönelik düzenlemeler yapması tartışmasız biçimde öncelikli ve önemlidir. Çalışma yaşamının insancıllaştırılması, toplumdaki konuyla ilgili başta işletmeler olmak üzere tüm etki gruplarının üzerine düşen bir görev olarak düşünülmesi gerekmektedir. Her mağaza çalışanının kendi çalışma hayatında işiyle, işletmesiyle ve iş çevresiyle ilgili oluşmuş bir takım düşünceleri vardır. Bu düşünceler çalışanın gördükleri, yaşadıkları ve karşılaştıkları olaylar karşısında oluşurlar. Bu düşüncelerin birikimi sonucunda işlerine veya işletmelerine karşı tutumları oluşur ki bu da performansları üzerinde doğrudan etkili olmaktadır Bu çalışma ile perakende sektöründe mağaza satış personellerinin mağaza atmosferinden etkilenerek sergiledikleri performanslarının düzeyleri, nasıl değerlendirildiği ve bu değerlendirme kriterlerinin satış personelleri üzerinde ne gibi etkilerinin olduğunu ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Workplaces are charged with providing social benefits within this framework their priority should both get increase the quality of career life and financial gain to the community of which they are the part of. Regarding to the issue notably the workplaces and all the pressure groups should consider humanizing the working life as an assignment. All the store employees have a bunch of thought regarding to the workplace and the environment of their workplace. All these ideas are formed by the experiences of the employees come across with. By the accumulation of these thoughts and ideas the attitudes of the sales person changes towards their workplace so that the performance is effected directly, as well. With this study it is aimed to reveal the effects and the performance level of the sales person after being affected by the store atmosphere at the retail industry.