Wot tipi yoğuşturucu tasarım parametrelerinin ısıl performansa etkisinin deneysel incelenmesi
Experimental analysis of heat transfer performance of wot condenser by using design parameters
  1. Tez No: 621491
  2. Yazar: GÖRKEM BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN SEVİLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada ev tipi ankastre soğutucularda kullanılan wot tipi yoğuşturucu tasarım parametrelerinin ısıl performansa etkisi incelenmiştir. Isıl performans testleri laboratuvar ortamında gerçekleştirilmiş olup elde edilen deneysel sonuçlar mevcut literatürdeki verilerle karşılaştırılarak yorumlanmıştır. Isıl performans parametreleri, boru çapı, kanatçık çapı ve kanatçıklar arası mesafe olarak belirlenmiştir. Ayrıca elde edilen bulgular neticesinde maliyete de değinilmiştir. Optimizasyonu yapılan yoğuşturucunun tel çapı ve tel sayısı azaltılıp tel aralığı artırılarak kullanılan malzeme oranı düşürülmüş, buna bağlı olarak ağırlık ve maliyetten tasarruf sağlanmıştır. Bu çalışma, ev tipi ankastre soğutucunun belirli bir limit enerji değerinden en fazla %1 oranında düşmesi sağlanarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The heat rejection performance of wot type condenser design parameters of a household built in refrigerator is evaluated at this study. The results have been determined from laboratory. These results will be correlated to formulas in literature and will be corrected the error degree. The optimized parameters have been obtained by evaluating the correlate between design parameters and energy efficiency of household refrigerator. In addition, effects of the design parameters to the cost have been evaluated. The material ratio has been decreased by reducing wire diameter and amount, based on that changings wire spacing has been enhanced. As a result, weight and cost has been economized and saved. In this study, a household build-in refrigerator has been provided to drop %1 at lower limit of the specified limit of energy.