5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ve Kamu İç Denetim Standartları çerçevesinde kamuda iç denetim: Bir araştırma
Within the framework of Public Financial Management and Control Law no 5018 the Internal Audit in the Public Sector: A research
- Tez No: 678428
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKKI KIYMIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Modern devlet anlayışının her geçen gün daha da gelişmesiyle son dönemlerde dünyada kamu mali yönetimi alanında önemli değişiklikler yaşanmaktadır. Bu bağlamda ülkemizde yaşanan bu gelişmelere ayak uydurarak çağın gerisinde kalmamak, Avrupa Birliği uyum sürecini hızlandırmak ve 1050 sayılı Muhasebe-i Umumiye kanunun yetersizlikleri tamamlamak amacıyla 2003 yılında 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi Ve Kontrol Kanunu kabul edilmiştir. Böylece ülkemizde uzun yıllardır özel sektörde önemli bir yer edinmiş olan iç denetim kavramı, kamu kaynaklarının daha ekonomik, etkili ve rasyonel bir şekilde kullanılmasını sağlamak, kamu yönetiminde hesap verilebilirliği ve saydamlığı artırmak amacıyla ilk kez kamu idarelerinde uygulama alanı bulmuştur. Bu çalışmada, bir kamu idaresi niteliğinde olan devlet üniversitelerinde iç denetim sisteminin uluslararası iç denetim standartları çerçevesinde uygulanması sürecinde yaşanan sorunların belirlenmesi amaçlanarak çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Recently, there have been significant changes in the field of public financial management in the world with the furtherimprovement of contemporary state understanding day by day. In this sense, in 2003, Public Financial Management and Control Law No. 5018 was adopted in our country for the purpose of keeping up with these improvements, accelerating European Union harmonization process and completing the deficiencies of the General Accounting Law No. 1050. Thus, the concept of internal audit, which has gained an important rank in private sector for many years in our country began to be implemented in public agencies for the first time for the purpose of ensuring a more economical, effective and rational use of public resources, increasing accountability and transparency in public administration. In this study, it is aimed to identify problems encountered in the process of implementing the internal audit system within the framework of international internal audit standards in state universities being public administrations and solution proposals are presented.