Tımar Çayı Havzası'nın (Pasinler-Erzurum) fiziki coğrafyası
Physical geography of Tımar (Pasinler-Erzurum) Stream Basin
  1. Tez No: 621525
  2. Yazar: HAKAN POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KOPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Tımar Çayı Havzası Doğu Anadolu Bölgesi'nin Erzurum- Kars Bölümü'nün batsında yer almaktadır. İdari bakımdan Erzurum İli Pasinler İlçesi sınırları içerisinde kalan saha, hidrografik bir havza özelliğine sahiptir. Araştırma sahasının jeomorfolojik gelişimi ve günümüzdeki görünümü Neotektonik dönemde başlayan Çarpışma Kökenli Volkanizma'nın ürünüdür. Bazaltik andezitten yüksek silikatlı riyolite kadar geniş bir bileşim aralığındaki lavlardan meydana gelen volkanik istifler, sahada belirgin bir morfolojinin oluşmasını sağlamıştır. Saha, aynı doğrultuda uzanan kırıklıklardan yeryüzüne çıkan volkanik materyallerin istiflenmesi ile yükselti kazanmıştır. Plato morfolojisi, piroklastik koni ve domlar, çeşitli vadi tipleri ile birikinti şekilleri sahanın jeomorfolojik görünümünü temsil etmektedir. Havza'nın iklimi, yağışlı dönemin ilkbahar sonu ve yaz başlarına karşılık geldiği nemli karasal iklim ile sert karasal iklim arası geçiş özelliği göstermektedir. Tımar Çayı Havzası'nın toprak özellikleri, büyük oranda sahayı oluşturan sert volkanik kayaçların denetimindedir. Bu duruma bağlı olarak sahada en yaygın olan toprak türü bazaltik topraklardır. Ayrıca kolüvyal topraklara da rastlanmaktadır. Sahanın hâkim bitki örtüsü antropojen bozkırlardır. Ayrıca orman formasyonlarına rastlanmaktadır. Araştırma sahasının doğal ortam özellikleri, tarım ve hayvancılığa imkân tanımaktadır. Ancak havza, madencilik ve doğa turizmi bakımından güçlü bir potansiyeli de sahiptir.
Özet (Çeviri)
Tımar Stream Basin is located in the west of the Erzurum-Kars section of the Eastern Anatolia Region. The area within the boundarires of Pasinler district of Erzurum province has a hydrographic basin characteristics. The geomorphological development of the research area and its present-day appearance are the product of the Collision-Related Volcanism that started in the neotectonic period. The volcanic stack wich are madenof lawas in a wide range of composition from basaltic andesite to the high silicate ryholite have enabled a distinct morphology to be formed in the field. The field has been elevated by the accumulation of volcanic materials coming out of the earth from the fractures extending in the same direction. Plateau morphology, pyroclastic cones and domes, various valley types and forms represent the geomorpholocigal appearance of the area. The climate of the basin is characterized by a transition between a humid continental climate and a harsh continental climate in which the rainy period corresponds to late spring and early summer. The soil characteristics of the Tımar Stream Basin are largely under the control of hard volcanic rock that make up the site. Depending on this situation, the most common type of soil in the field is basaltic soils. Colluvial soils are also encountered. The dominant vegetation of the site is antropogenic steppes. İn addition, forest formations are encountered. The natural environment characteristics of the research area allow for agriculture and animal husbandry. However, it has a strong potential in terms of basin, mining and nature tourism.