Komitelerin işletme yönetimindeki yeri ve etkin çalışabilmesi için alınması gereken tedbirler
- Tez No: 62154
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIZ GÜZEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Günümüzde, çok değişik faktörler nedeniyle gittikçe karmaşık ve içinden çıkılmaz bir hal alan işletme yapısı içinde yöneticiler, etkili doğru ve verimli kararlan alabilmek için örgütlerinde komiteler oluşturma yoluna gitmişlerdir. Komite; herhangi bir konuda danışma, bilgi edinme, fikir verme, karar verme ve verilen kararı uygulatma amacı ile birden çok insanın bir araya toplanmasıyla ortaya çıkan takımlar olup, bir başkan ve en az iki adet olmak üzere üyelerden oluşmuştur. Komiteler; karmaşık sorunların çözümü, çok önemli kararların alınması, işletmedeki koordinasyon eksikliğinin giderilmesi, alınan kararların etkili bir şekilde uygulanması, farklı bilgi ve görüşlerden faydalanılması ve kişiler arasındaki işbirliği ve grup olma ruhunun kazandırılması için kurulurlar. Bununla beraber, çalışma hızının yavaş olması, çalışmaların pahalıya mal olması, kararların alınmasında ortaya çıkan görüş ayrılıkları nedeni ile çalışmaların uzaması gibi sorunları da beraberinde getirebilirler. Bu nedenle komitelerin kurulmasına karar verilirken, konunun çok iyi analiz edilmesi ve ancak gerektiği durumlarda kurulma kararının verilmesi gerekmektedir. Komitelerin etkili ve verimli çalışması, komite çalışmalarının belli bir düzen içinde gerçekleşmesi ve üyelerin sorumluluk bilincine varmış olarak hareket etmeleri ile sağlanabilecek ve bu sayede de kendisinden beklenen katkıyı işletme yönetimine kazandırabilecektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nowadays, managers within the management structure which is getting into a more sophisticated situation from day to day because of the various factors, choose the way of forming committees inside their organizations in order to take correct and productive decisions. Committees are the teams, which are formed by assemble of people who have the arm of consultation on various subjecs, getting information, taking decisions and their applications, giving ideas. They consist of a chairman and at least two members. Committees are formed in order to solve the sophisticated problems take very important decisions, remove the coordination deficiency inside the management, applicate the taken decisions effectively, benefit from the different information and ideas and provide the persons coordination and team comprehension. However, because of low working speed, expensive working cost price, differinties of ideas on taking of decisions; they may bring some problems like taking of the workings longer time. Because of this, while taking decisions to form committees, subject must be well analysed and decisions to form committees has to be taken only in necessary conditions. Effective and productive working of committees, will be provided by orderly workings of committees and acting of the members with a responsible mind. And thus, they will be able to earn the administration the expected contribution.