Turunçgil sarı damar açılması virüs (TSDAV) hastalığının farklı turunçgil türlerinde moleküler olarak tanılanması
Molecular identification of citrus yellow vein clearing virus [Citrus yellow vein clearing virus] on different citrus species
  1. Tez No: 621561
  2. Yazar: ABDULKADİR BOZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜKET ÖNELGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, dünyada ilk kez Pakistan ve Hindistan'da, ardından ülkemizde gözlenen Turunçgil sarı damar açılması virus (TSDAV) hastalığının varlığı özellikle hastalığın karakteristik semptomlarını göstermeyen portakal, mandarin ve altıntop gibi turunçgil çeşitlerinde araştırılmıştır. Ayrıca, hastalık etmeninin farklı bitki dokularındaki varlığı da, bu çalışmada moleküler olarak araştırılmıştır. Hastalık etmeninin araştırılmasında moleküler olarak RT-PCR yöntemi, elde edilen bulguları doğrulamak amacı ile de biyolojik indeksleme yöntemleri kullanılmıştır. Çalışma sonucunda limon, turunç, portakal, mandarin ve altıntop türlerine ait yaprak ve sürgün örneklerinin tamamında 479 nt ve 921 nt uzunluğunda band elde edilerek, etmenin bu çeşitlerdeki varlığı belirlenmiştir. Portakal mandarin ve altıntop türlerinde hastalığın varlığı ülkemizde ilk kez bu çalışma ile ortaya konmuştur. Yapılan çalışmalarda, bulaşık ağaçların farklı kısımlarında etmenin varlığı ortaya konmuştur. Nükleotid dizilim analizleri ve yapılan filogenetik çalışmalar sonucunda, farklı turunçgil türlerinden alınan örneklerin, Pakistan, Çin Halk Cumhuriyeti ve ülkemizde daha önce limon örneklerinden yapılan etmen analizleri ile % 97'nin üzerinde bir benzerlik gösterdiği belirlenmiştir. Biyolojik indeksleme çalışmalarında hastalığının karakteristik semptomları olan yaprak deformasyonları, yaprak dokusunda içe ve dışa ceplenmeler, yaprak kenarında V şeklinde girinti, yaprak ana ve yan damarlarında çizgi halinde sarı renk açılmaları ve bantlaşmalar, gondol yaprak oluşumu, yaprakların arka yüzeyinde ıslak su görünümü gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the Citrus yellow vein clearing virus (CYVCV) disease, first observed in Pakistan and India and then in our country, is researched among the species of Citrus such as orange, mandarin and grapefruit which don't show the characteristic symptoms of the disease. Also, the CYVCV searched in different tissue parts of the infected tree in this study. In the investigation of the CYVCV, molecular RT-PCR method and biological indexing method to justify the obtained findings are used. As a result of the study, in all of the examples of leaves and shoots belonging to the species of lemon, sour orange, orange, mandarin and grapefruit, the existence of the virus on these species are identified by obtaining a gel band in the length of 479 bp and 921 bp using with two different primers. The existence of the disease on the symptomless species of orange, mandarin and grapefruit is first determined in this study in Turkey. In the studies, the existence of the virus in different tissues is determined. As a result of the nucleotide analysis and phylogenetic studies, it is identified that the samples taken from different Citrus species showed similarity up 97% in Pakistan, in China and in our country izolates. During biological index studies, leaf deformations, pocket image of inward and outward on leaf tissues, V shape in the edge of leaf, banding and yellow color clearing on the mibrid and lateral veins of the leaf, gondola leaf, shape of wet water on the back side of the leaves are identified it this study.