The evolution of the development discourse of the world bank and its evaluation in the context of the economic theory
Dünya Bankası'nın kalkınma söyleminin evrimi ve iktisat teorisi bağlamında değerlendirilmesi
  1. Tez No: 621653
  2. Yazar: BETÜL SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER KAYMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Tarih, Economics, Political Science, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Dünya Bankası, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Uluslararası Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Bankası adıyla kurulan ve Birleşmiş Milletler bünyesinde yer alan; dünyanın çeşitli kesimlerinden çok sayıda ülkeye kredi, danışmanlık, özelleştirilmiş kaynaklar ve kalkınma reçeteleri sunan uluslararası bir finans ve kalkınma kuruluşudur. Dünya Bankası Grubunun en büyük parçası olan Dünya Bankası, gelişmekte olan ülkelerde özel sektör girişimleri ve projeleri üzerine çalışma yapan; iş dünyasına ve hükümetlere, teknik yardım ve kalkınma önerileri sunan en büyük küresel örgüttür. Bu kurumun kuruluşundan bu yana benimsediği kalkınma yaklaşımları ve bu konuda ülkelere telkin ettiği politikalar, kuruluşundan bu yana kapitalizmin dönemsel özelliklerine, bu dönemlere karşılık gelen iktisat teorisinin değişimine paralel olarak evrilmiştir. Bu tezin amacı, Dünya Bankası'nın kalkınma söyleminin evrimini değerlendirerek, bu evrimin iktisat ve kalkınma teorilerindeki evrimle paralel olarak gerçekleşip gerçekleşmediğini ortaya koymaktır. Bu bağlamda, Dünya Bankası'nın kalkınma söyleminin evrimi üç dönemde ele alınmıştır. Bu üç dönemde, Dünya Bankası'nın kalkınma söylemi sırasıyla Keynesyen iktisadi teori, neoliberal ideoloji ve neoklasik iktisadi teori, ve yeni kurumsal iktisat okulunun temel prensiplerinin etkisi altında şekillenmiştir. Tezde, kalkınma literatürü incelenerek ve tarihsel perspektif izlenerek Dünya Bankası'nın kalkınma ajandası ile kalkınma teorileri arasındaki karşılıklı ilişkiler açıklığa kavuşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
World Bank is an international development and financial institution, which was founded with the name International Reconstruction and Development Bank and located within the United Nations; offering customized resources, development prescriptions, consultancies and loans to the many countries from various parts of the world. The largest part of the World Bank Group is the World Bank which is the greatest organization working on private sector initiatives and projects in developing countries; providing technical assistance and development proposals to the businesses and governments. The adopted development approaches of this organization and its policy prescriptions to countries has evolved parallel to the periodic characteristics of capitalism and the change in the economic theory corresponding to these periods since its foundation. The aim of the thesis is to evaluate the evolution of the development discourse of the World Bank, and to put forward whether this evolution realizing parallel with the evolution of the development and economic theories. In that context, the evolution of the development discourse of the World Bank is handled in three period in thesis. In these three periods, the development discourse of the World Bank has been shaped under the influence of Keynesian economic theory, neoliberal ideology and neoclassical economic theory, and the basic principles of the new institutional school of economics, respectively. Through a review of the literature and history, this thesis has made clear the ways in which the World Bank's discourse of development has both influenced and also been influenced by the evolution of the development and economic theories.