Malign plevral efüzyonlu küçük hücreli dışı akciğer kanseri olgularında sağ kalım süresini etkileyen faktörlerin incelenmesi
Prognostic factors affecting survival in non-small cell lung carcinoma patients with malignant pleural effusions
- Tez No: 621672
- Danışmanlar: DR. FATMA ARMAĞAN HAZAR, DOÇ. DR. SİBEL ARINÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Onkoloji, Chest Diseases, Oncology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş: Kanser günümüzde en önemli sağlık sorunudur ve ölüm nedenlerinin başında gelmektedir. Dünyada kansere bağlı ölümlerin en önemli nedeni akciğer kanseridir. Akciğer kanserli olguların büyük bir bölümü ileri evrede saptanmaktadır. Bu yüzden olguların %70'lik bir kısmı tanı anında radikal tedavi yöntemi olan cerrahi şansını kaybetmektedirler. Akciğer kanseri malign plevral efüzyonun en sık nedenidir. Akciğer kanseri ilk teşhis edildiğinde olguların yaklaşık %15'inde plevral efüzyon bulunur. Hastalığın seyri sırasında olguların %25'inde semptomatik plevral efüzyon gelişmektedir. Malign plevral efüzyon saptanan akciğer kanseri olgularında ortanca sağ kalım süresi 3-4 aydır. Bu çalışmamızda akciğer kanserine bağlı gelişen malign plevral efüzyonlu olguların başvuru sırasındaki klinik ve laboratuar bulgularını araştırmayı, hastaların iki yıllık takipleri sonucu yaşam sürelerinin ay olarak belirlenip, hangi belirteçlerin yaşam süresi ile ilişkili olduğunu saptamayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Retrospektif kohort çalışması olarak düzenlenen bu çalışmada 2008-2011 yılları arasında Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde küçük hücreli dışı akciğer kanserine sekonder malign plevral efüzyonlu 199 olgunun dosyaları incelendi. Prognozu etkileyen demografik özellikler, klinik, histopatolojik, laboratuar ve tedavi parametreleri kaydedildi. Prognozu etkileyen faktölerin sağ kalım süresine etkileri Kaplan Meier analizi ile değerlendirildi. Tek değişkenli analiz ile saptanan prognostik faktölerin çok değişkenli analizi için Cox regresyon analizi kullanıldı. Bulgular: Hastaların 139'u (%69.8) erkek, 60'ı (%30.2) kadındı ve ortanca yaş 64 (30-85) idi. Ortanca sağkalım süresi 4.2 ay idi. Hastalardaki sigara içme oranı %75.9 idi. Malign plevral efüzyonun en sık nedeni adenokarsinoumdu. 167 (%83.9) olguda malign plevral efüzyon tanı aşamasında saptanırken, 32 (%16.1) olguda malign plevral efüzyon akciğer kanseri tanısı olan olgularda hastalığın progresyonu sonucunda saptandı. 133 (%66.8) olgunun sadece malign plevral efüzyonu, 66 (%33.2) olgunun malign plevral efüzyon ve uzak metastazı mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Background: Currently, cancer is a major healthcare problem and one of the leading causes of mortality. Lung cancer is the most common fatal cancer in the world. Most cases of lung carcinomas are diagnosed at advanced stage. Therefore, at initial diagnosis 70% of cases are losing the chance of radical surgical treatment. Lung cancer is the most common cause of the malignant pleural effusions. 15% of lung cancer cases have pleural effusions at initial diagnosis and symptomatic pleural effusions have developed approximately 25% of lung cancer cases during the course of the disease. For patients with lung cancer and MPE, the median survival is only 3-4 months. The aim of this study was evaluate the lung cancer patients with malignant pleural effusions clinical and laboratory findings on admission, analysis of 2 years survival and prognostic factors. Methods: Between 2008 and 2011, the retrospective cohort study was done in Sureyyapasa Chest Diseases and Thoracic Surgery Training and Research Hospital and 199 cases of non small cell lung carcinoma with malignant pleural effusions were examined. Patient demographic factors, tumor characteristics, treatment delivered, laboratory parameters which affecting the prognosis were reviewed. Kaplan-Meier survival curves were calculated to estimate survival rates. The Cox regression model was used to confirm the significance of each prognostic factor selected by univariate analysis. Results: 139 (69.8%) male and 60 (30.2%) female patients with median age of 64 (30-85) years were included in the study. Median overal survival for patients were 4.2 months. The prevalence of smokers were 75.9%. Adenocarcinoma was found the leading cause malignant pleural effusion with 80.4%. 167 (83.9%) had malignant pleural effusions at initial diagnosis, 32 (16.1%) developed malign pleural effusions disease progression. 133 (66.8%) had only malignant pleural effusions, 66 (33.2%) had pleural effusions and distant metastasis.