Birinci basamak sağlik kuruluşuna başvuran 18-35 yaş arasi bireylerde eğitim düzeyinin beslenme alişkanliklarina etkisinin araştirilmasi
Invesigation of the effect of educational level on nutritional habits in individuals aged 18-35 apply to primary health care i̇nstitutions
- Tez No: 621718
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ SERDAR ÖZTEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma bir birinci basamak sağlık kuruluşuna başvuran 18-35 yaş arasındaki bireylerin eğitim düzeyinin beslenme alışkanlıklarına etkisinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini Sakarya ili Serdivan ilçesinde bulunan Kampüs Aile Sağlığı Merkezine çeşitli nedenlerle başvuran ve araştırmaya katılmayı kabul eden 18-35 yaş arası 356 (198 kadın, 158 erkek) birey oluşturmaktadır. Araştırma Ocak 2018-Mayıs 2018 tarihleri arasında yapılmıştır. Veriler bireylerin sosyodemografik bilgileri ve beslenme alışkanlıklarını sorgulayan veri toplama formu ile yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak ile elde edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 25.0 paket programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effect of the educational level of individuals between the ages of 18-35 who applied to a primary health care institution on their nutritional habits. The sample of the study consists of 356 individuals (198 women, 158 men) aged between 18-35 years, who applied to the Campus Family Health Center in Serdivan district of Sakarya for various reasons and agreed to participate to the research. The research was carried out between January 2018 and May 2018. The data were obtained by using a face-to-face interview technique with a data collection form that questions socio-demographic information and nutritional habits of individuals. The data obtained were analyzed with SPSS 25.0 package program.