Markov decision process with unobservable strength under Markovian environment
Markov özellikli ortamda gözlemlenemeyen dayanıklılık altında bir Markov karar süreci
  1. Tez No: 621804
  2. Yazar: PINAR ALTINKESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR YASEMİN SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez, yaşam döngüsü uygulanan stres seviyesine ve sahip olduğu dayanıklılığa bağlı olan bir sisteme odaklanmaktadır. Bu sistemin ömrü stres ve dayanıklılık ilişkisine bağlı olarak devam etmekte veya bitmektedir. Stres ve dayanıklılık değerleri iki faktörden etkilenen rassal büyüklüklerdir. Bu iki faktör gözlemlenemeyen Markov özellikli bir çevresel etki ve alınan aksiyonlardır. Bu faktörlerin sonucu olan dağılımlar bilinmektedir, ancak sadece sonuçlanan stres seviyesi gözlenebilmektedir. Amaç mevcut bilgi ile uzun vadedeki ortalama maliyeti en düşük olan politikaları bulmaktır. Temel karar modeli, gözlemlenemeyen değişkenler nedeniyle güncellenmiş, yeni bir model oluşturulmuştur. Bu iki model kıyaslanarak ulaşılamayan bilginin değeri ölçülmüştür. Çatışan amaç fonksiyonları ile çözülen modellerin sonuçları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on a system which survives or fails depending on the stress it is exposed to and strength occurrences. Stress and strength are random quantities generated by two factors, an unobservable Markovian environment and the actions applied. The distributions are known but only the resulting level of realized stress can be observed. The objective is to find an optimal policy that only uses available information to minimize the long run average cost of running this system. The base decision model is modified to handle lack of information, and a new model is built. Value of information is measured by comparing the optimal objective values of two models. Conflicting performance measures are also evaluated.