Yenidoğan kliniğimizde preterm yenidoğanların tiroid fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of thyroid functions of preterm newborn in our newborn clinic
  1. Tez No: 753691
  2. Yazar: GİRAY GİRGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CUMHUR AYDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
AMAÇ: 32 hafta altında doğan prematürelerin hipotiroidi sıklığı ve risk faktörlerine göre retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. MATERYAL-METOD: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde 2018-2021 yılları arasında yatırılarak izlenen gestasyon yaşı 32 hafta altındaki 216 preterm yenidoğan ile çalışma grubu oluşturuldu. Hastaların dosyaları retrospektif olarak tarandı. Vakaların maternal faktörler, doğum bilgileri, yenidoğan dönemindeki morbiditeleri, tiroid fonksiyonları, tedavi ihtiyaçlarına ait veriler hastane veri tabanı ve dosya bilgilerinden toplandı. Çalışma grubu hipotiroidi olup olmamasına göre iki gruba ayrıldı ve bu veriler istatistiksel olarak değerlendirildi. BULGULAR: Çalışmamızda hipotiroidi tespit edilen hastaların %60'ının kız, %40'ının erkek, hipotiroidi olmayan hastaların %47,2'sinin kız, %52,8'inin erkek görülse de aralarında anlamlı ilişki görülmemiştir (p:0.197). Hipotiroidi tespit edilen 40 hastanın annelerinin yaş ortalamasının 29,42 olduğu ,hipotiroidi tespit edilmeyen 176 hastanın annelerinin yaş ortalaması 29,02 olduğu görüldü. Hipotiroidi 40 hastanın ortalama doğum ağırlığının 1208 gr olduğu, hipotiroidi olmayan 176 hastanın ortalama doğum ağırlığının 1383 gr olduğu görüldü. Hipotiroidi 40 hastanın 1. Dakika Apgar skoru ortalama 7,23, Hipotiroidi olmayan 176 hastanın 1. Dakika Apgar skoru ortalama 7,11 olduğu görüldü. Hipotiroidi 40 hastanın 5. Dakika Apgar skoru ortalama 8,92, hipotiroidi olmayan 176 hastanın 5. Dakika Apgar skoru ortalama 8,61 (min:3 max:10) (median:9) (std deviation: 1,28) olduğu görüldü. Hipotiroidi tanısı alan hastalarının %72,5' inin (n=29) AGA %2,5' inin (n=1) LGA %25'ının (n=40) SGA olduğu görüldü (p:0.016). Hipotiroidi tanısı alan hastaların %97,5 (n=39) sezaryen ile %2,5 (n=1) vajinal yolla doğduğu görüldü (p:0.693). Hipotiroidi tanısı alan 40 hastanın %67,5'inin (n=27) hastanın annesinde tiroid hastalığı olduğu %32,5'inin (n=40) hastanın annesinde tiroid fonksiyon bozukluğu olmadığı görüldü (p:0.004). Hipotiroidi tanısı alan %37,5 (n=15) hastanın antenatal steroid tedavisi almadığı %62,5 (n=25) hastanın antenatal steroid tedavisi aldığı görüldü (p:0,931). Hipotiroidi tanısı alan hastaların %7,5'inin (n=3) erken membran rüptürü öyküsünün olduğu %92,5'inin (n=37) öyküsünde böyle bir risk faktörü olmadığı görüldü (p:0,536). Hipotiroidi olan gruptaki 13 %32,5 (n=13) hastanın annesinin hipertansiyon tedavisi aldığı, %67,5 (n=27) hastanın annesinin hipertansiyon tedavisi almadığı görüldü. Hipotiroidi tanısı olan %7,5 (n=3) hastanın öyküsünde gestasyonel diyabet öyküsü olduğu, %92,5 (n=37) hastada böyle bir öykünün olmadığı görülmüş (p:1,000). Hipotiroidi tanılı sadece %2,5 (n=1) hastada intraventrüler kanama görüldüğü %97,5 (n=39) hastada görülmediği tespit edilmiştir (p:0,461). Hipotiroidi tanısı olan 40 hastanın hiçbirinde periventriküler kanama saptanmamıştır (p:0). Hipotiroidi tanısı alan grubun %22,5'unda (n=9) semptomatik PDA tedavisi gerektiği %77,5 (n=31) hastada gerekmediği gözlenmiştir (p:0,814). %5 (n=2) hastanın Nekrotizan enterokolit tanısıyla takibinin olduğu %95 (n=38) hastada benzer tanının olmadığı görüldü (p:0,674). Hipotiroidi tanısı alan hastaların %17,5 (n=7) hastanın erken sepsis tanısının olduğu %82,5 (n=33) hastada erken sepsis tanısının olmadığı görüldü (p.0,562). Hipotiroidi tanısı alan hastaların %60 (n=24) hastanın geç sepsis tanısının olduğu %40 (n=16) hastada geç sepsis tanısının olmadığı görüldü (p:0,849). Hipotiroidi tanısı alan hastaların %22,5'unun (n=9) bronkopulmoner displazi tanısı aldığı %77,5 (n=31) hastanın bronkopulmoner displazi tanısı almadığı görüldü (p:0,622). Hipotiroidi tanısı alan grupta yer alan 40 hastanın hiçbirinin prematüre retinopatisi tanısı almadığı görüldü (p:1). Hipotiroidi tanısı alan sadece %2,5 (n=1) hastada pnömotoraks görülürken %97,5 (n=39) hastada görülmediği tespit edilmiştir (p:1). Hipotiroidi tanısı alan %47,5 (n=19) hastanın sürfaktan tedavisi ihtiyacı olduğu %52,5 (n=21) hastada sürfaktan ihtiyacının olmadığı görülmüştür (p:0,305). Hipotiroidi tanısı alan 11 (%27,5) hastanın yenidoğan yoğun bakım takibinde dopamin ihtiyacı olduğu buna karşın 29 (%72,5) hastada dopamin ihtiyacının olmadığı görülmüştür (p:0,072). SONUÇ: Preterm yenidoğanlarda hipotiroidi sık karşılaşılan bir durumdur. Yaptığımız çalışmada annesinde tiroid fonksiyon bozukluğu olan 32 hafta altı pretermlerde tiroid fonksiyon bozukluğu daha sık rastlandı. Çalışmamız sonucunda risk faktörlerine göre tiroid fonksiyon bozukluğu görülme riski Türkiye ve dünya literatürü ile uyumlu olarak görüldü. Bu çalışma, 32 hafta altı preterm yenidoğanların tiroid replasman tedavilerine yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
AİM: It was aimed to retrospectively evaluate the need for treatment of premature babies born at under 32 weeks below, according to risk factors. MATERIAL-METHODS: The study group was formed with 216 preterm newborns with a gestational age under 32 weeks, who were hospitalized in Zonguldak Bülent Ecevit University Medical Faculty Hospital Neonatal Intensive Care Unit between 2018-2021. The files of the patients were reviewed retrospectively. Data on maternal factors, birth information, neonatal morbidity, thyroid functions, and treatment needs of the cases were collected from hospital database and file information. The study group was divided into two groups according to the need for thyroid treatment and these data were evaluated statistically. RESULTS: In our study, although 60% of the congenital hypothyroidism patients who received treatment were female, 40% were male, 47.2% of the untreated group was female and 52.8% was male, there was no significant relationship between them (p:0.197). The mean age of the mothers of 40 patients in the treated group was 29.42 (min:19 max:40) (median:30) (std. Deviation: 6.07), while the mean age of the mothers of 176 patients in the untreated group was 29.02 (min:16 max:44) (median:29) (std. Deviation: 5.89). The mean birth weight of 40 patients who received treatment was 1208 g (min: 625 gr max:1970 gr) (median: 1200 gr) (std. Deviation: 313.14 gr) and the mean birth weight of 176 patients who did not receive treatment was 1383 gr (min: 700 gr) (max: 2100 gr) (median: 1370 gr) (std. Deviation: 322,90 gr). Average 1st minute Apgar score of 40 patients who received treatment is 7.23 (min:3 max:9) (median:8) (std deviation: 1,76), 176 patients who did not receive treatment average 1st minute Apgar score is 7.11 (min. :3 max:9) (median:7) (std deviation: 1.64) was observed. 5. Minute Apgar score average 8.92 (min:6 max:10) (median:9) (std deviation: 1.02) of 40 patients who received treatment, 5. Minute Apgar score average 8.61 (min) of 176 patients who did not receive treatment :3 max:10) (median:9) (std deviation: 1.28). It was observed that 72.5% (n=29) of the patients who received treatment were AGA, 2.5% (n=1) of them were LGA and 25% (40) of them were SGA (p:0.016). It was observed that 97.5% (n=39) of the patients who were treated for congenital hypothyroidism were delivered by cesarean section and 2.5% (n=1) were delivered vaginally (p:0.693). It was observed that 67.5% (n=27) of 40 patients who received treatment had thyroid disease in the mother of 32.5% (n=40) patients did not have thyroid dysfunction in their mothers (p:0.004). 37% of the patients who received treatment It was seen that 5 (n=15) patients did not receive antenatal steroid treatment and 62.5% (n=25) patients received antenatal steroid treatment (p:0.931). It was observed that 7.5% (n=3) of the patients who received treatment had a history of premature rupture of membranes 92.5% (n=37) had no such risk factor (p:0.536). It was observed that the mothers of 13 32.5% (n=13) patients in the treated group received hypertension treatment, while the mother of 67.5% (n=27) patients did not receive hypertension treatment. It was determined that 7.5% (n=3) of the patients who were treated with the diagnosis of congenital hypothyroidism had a history of gestational diabetes; It was observed that 92.5 (n=37) patients did not have such a history (p:1,000). It was determined that only 2.5% (n=1) of the patients who received treatment had intraventricular hemorrhage, and it was not seen in 97.5% (n=39) of the patients (p:0.461). Periventricular bleeding was not detected in any of the 40 patients who received treatment (p:0). It was observed that in 22.5% (n=9) of the treated group, symptomatic PDA treatment was required, in 77.5% (n=31) patients it was not (p:0.814). 5% (n=2) of the patients were followed up with the diagnosis of Necrotizing enterocolitis and 95% (n=38) of the patients did not have a similar diagnosis (p:0.674). It was observed that 17.5% (n=7) of the patients who received treatment had early sepsis diagnosis and 82.5% (n=33) of the patients were not diagnosed with early sepsis (p.0.562). It was observed that 60% (n=24) of the patients who received treatment did not have a diagnosis of late sepsis in 40% (n=16) of whom the diagnosis of late sepsis was present (p:0.849). It was observed that 22.5% (n=9) of the patients who received treatment were diagnosed with bronchopulmonary dysplasia, and 77.5% (n=31) of the patients were not diagnosed with bronchopulmonary dysplasia (p:0.622). It was observed that none of the 40 patients in the treatment group were diagnosed with premature retinopathy (p:1). Pneumothorax was observed in only 2.5% (n=1) patients who were treated, but it was not observed in 97.5% (n=39) patients (p:1). It was observed that 47.5% (n=19) of the patients who received treatment needed surfactant treatment and 52.5% (n=21) of the patients did not need surfactant (p:0.305). It was observed that 11 (27.5%) patients who received treatment needed dopamine in the neonatal intensive care follow-up, whereas 29 (72.5%) patients did not need dopamine (p:0.072). It was observed that only 1 (2.5%) patient who received treatment needed furosemide in the follow-up, and 97.5% (n=39) patients did not (p:1). CONCLUSİON: Hypothyroxinemia is a common condition in preterm newborns. In our study, thyroid dysfunction was found more frequently in preterms under 32 weeks whose mothers had thyroid dysfunction. As a result of our study, the risk of thyroid dysfunction according to risk factors was found to be compatible with the Turkish and world literature. This study will guide the thyroid replacement therapy of preterm newborns under 32 weeks.