Anne vücut kitle indeksine göre travay süresi, doğum şekli, bebek doğum kilosu, 1. ve 5. dakika apgar skorlaması ve postpartum komplikasyon sıklığının karşılaştırılması
Comparison of labor durati̇on, deli̇very type, baby birth weight, 1st and 5th minute apgar scoring and postpartum complication accordi̇ng to body mass index of mother
- Tez No: 621838
- Danışmanlar: UZMAN HAKAN YETİMALAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş: Obezite tüm dünyada önemli bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Obezitenin anne ve bebek sağlığı için kısa ve uzun dönemde sorunlara neden olduğu düşünülmektedir. Bizde araştırmamızda doğum yapan kadınları vücut kitle indekslerine göre gruplandırarak travay süresi, doğum şekli, bebek doğum kilosu, 1. ve 5. dakika APGAR skorlaması ve postpartum komplikasyon sıklığını gruplar arasında incelemeyi amaçladık. Materyal metod: Araştırmamıza doğum eyleminin başında toplam 300 gebe kadın alındı. Gebeler vücut kitle indeksine göre; < 18.5 kg/m2 olan gebeler zayıf, 18.5– 24,9 kg/m2 olan gebeler normal kilolu, ≥ 25.0-29.9 kg/m2 olanlar fazla kilolu, ≥ 30.0-39.9 kg/m2 olanlar obez ve ≥ 40 kg/m2 grubunda olan gebeler ise morbid obez olarak gruplandırıldı. Gruplar gebenin travay süresi, doğum şekli, bebek doğum kilosu, bebek APGAR skoru ve postpartum komplikasyonlar açısından karşılaştırıldı. Sonuç: Normal olan grupta 54, fazla kilolu olan grupta 150, obez olan grupta 92, morbid obez olan grupta ise 4 olgu bulunmakta idi. Vücut kitle indekslerine göre travay süreleri, postpartum komplikasyonları, bebek doğum kiloları ve 1. ve 5. dakika APGAR skorları açısından karşılaştırıldığında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Doğum şekli açısından ise vücut kitle indeksi yüksek grupta sezeryan doğum oranı istatistiksel olarak anlamlı daha sık olduğu görüldü. Tartışma: Vücut kitle indeksi yüksek kadınlarda sezeryan ile doğuma daha sık ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Obesity has become an important health problem worldwide. Obesity is thought to cause problems in the short and long term for maternal and infant health. In our study, we aimed to investigate labor duration, delivery type, baby birth weight, 1st and 5th minutes APGAR scoring and postpartum complication frequency according to their body mass indexes. Material method: A total of 300 pregnant women were included in our study at the beginning of labour. Pregnant women according to body mass index; pregnant women with <18.5 kg / m2 are underweight, pregnant women with 18.5–24.9 kg/m2 are normal weight, ≥ 25.0-29.9 kg/m2 are overweight, ≥ 30.0-39.9 kg/m2 are obese and ≥ 40 kg/m2 pregnant women were grouped as morbidly obese. The groups were compared in terms of labor duration, delivery type, birth weight, baby APGAR score, and postpartum complications. Conclusion: There were 54 patients in the normal group, 150 in the overweight group, 92 in the obese group, and 4 in the morbidly obese group. There was no statistically significant difference between the groups in terms of labor durations, postpartum complications, birth weights and 1st and 5th minutes APGAR scores according to body mass indexes. In terms of mode of delivery, cesarean delivery rate was found to be statistically significant more frequently in the group with high body mass index. Discussion: In women with high body mass index, cesarean is required more frequently.