Mobility and the role of pedestrian in making public space: Mersin coastal park
Kamusal alanın oluşumunda hareket ve yayanın rolü: Mersin kıyı parkı
  1. Tez No: 621944
  2. Yazar: ZÜLEYHA SARA BELGE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE MÜGE AKKAR ERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
Kentlerin kaçınılmaz bir bileşeni olan kamusal alanlar, dönüşen, genişleyen veya daralan, kısaca evrilen alanlardır. Genel olarak, tüm toplumun özgürce kullanımına açık meydanlar ve sokaklar, şehirlerin kamusal alanlarını oluşturur. Rekreasyon alanları, parklar, deniz kıyıları, açık alanların büyük bir bölümü, okullar, idari merkezler gibi kamu binaları diğer kamusal alanlardır. Son kırk yılda, alışveriş merkezleri gibi özel veya yarı özel kamusal alanların gelişimi ve kamusal alanların özelleştirilmesi, farklı sosyal bilimler alanlarından akademisyenler tarafından da tartışılmıştır. Herhangi bir zamanda, kamusal alanın planlanması ve tasarımı, kentsel planlama ve tasarım yazınında tartışılan ana konulardan biridir. Ancak, tüm kamusal alanlar, sahiplik veya kapsayıcılık açısından herkes tarafından etkin bir şekilde erişilebilir ve kullanılabilir midir? Özellikle yayanın 'erişilebilirliği' ve rolü, kamusal bir alan oluşturmak açısından nedir? Bu doktora tezi, planlama ya da kentsel tasarım alanlarında kamusal alan oluşumunda yaya hareketi ve hareketliliğin rolüne odaklanmaktadır. Bir model önererek kamusal kentsel alanların erişilebilirlik özelliklerini araştırmaktadır. Geliştirilen model hareketin ve yaya davranışlarının iç ve dış etmenlerini karşılaştırmalı olarak irdelemeye olanak sağlamaktadır. Geliştirilen model kamusal alanın yaya hareketi bağlamında değerlendirilmesi için özgün bir yaklaşımdır. Bu sayede, mekânsal olarak kamusal alan oluşumuna ilişkin olanakların ve potansiyellerin değerlendirilmesi mümkün olmuştur. Yaya hareketini ve erişim kapasitesini ve bu gelişimi etkileyen planlama ve kentsel tasarım faktörleri açısından incelemek için Mersin'in kıyı parkındaki kamusal mekân gelişimi önemli bir örnek oluşturmaktadır. Mersin kıyı parkı, 20. yüzyılın başından bu yana, şehir genişledikçe kıyı dolgu operasyonları ile dönüştürülmüş ve gelişmiştir. Bu park alanının bazı bölgeleri aynı bağlamda verimli bir şekilde kullanılarak üretilmiştir. Ancak, bu parkın bazı bölgeleri yayalar tarafından çok etkin kullanılırken, bazı bölgeleri ise kullanılamaz veya göz ardı edilmiş alanlardan oluşmaktadır. Sonuç olarak, bu araştırma erişilebilirlik özelliklerinin kamusal alan yapımını nasıl etkilediğini ve yayaların hareket kabiliyet kapasitesinin gerçek yaşanabilir ve sürdürülebilir kamusal alanlar yaratmada nasıl önemli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Public space, being an inevitable component of cities, is an evolving space that transforms, expands or shrinks. Public spaces of cities, in general, constitute squares and streets that are open to the use of the whole society freely. Recreative areas, parks, coastal areas, most of the open spaces and public buildings, such as schools, administrative centres, are also other forms of public spaces. Over the last four decades, private or quasi-private public spaces, like shopping malls, and the privatization of public spaces have been discussed by scholars from different fields of social sciences, too. In any time, planning and designing of public space is a fundamental topic in urban planning and design literature. However, are all public spaces effectively accessed and used by everyone in terms of their ownership or inclusivity? Specifically, what are the roles of the pedestrians and their accessibility for making genuine public spaces? This Ph.D. thesis focuses on the role of pedestrian movement and mobility in making public space in the fields of planning and urban design. It investigates the accessibility qualities of public urban spaces by proposing a model allows that comparative analysis of inner and outer factors of mobility and pedestrian behaviour. This model is a unique approach for public space in terms of pedestrian movement. Thus, it is possible to spatially evaluate the potential and possibilities in making public space. As the case study, it examines the coastal park is one of the best examples in Mersin to discuss the role of pedestrian movement and mobility in terms of planning and urban design affecting making public space. The coastal park which has been transformed and evolved since the beginning of the 20th century by coastal the coastal park in the same context are efficiently used, some other zones could not be but is used or ignored by pedestrians. Therefore, this research shows how accessibility qualities affect public space-making and how the mobility capacity of pedestrians is crucial in creating genuine liveable and sustainable public spaces.