Mobbingin iş-yaşam dengesi üzerindeki etkisi: Bursa ilinde Kapalı Çarşı (AVM) çalışanları üzerinde yapılan bir uygulama
The effect of mobbing on work life balance: An application on the employees of Closed Bazaar (shopping center) in Bursa province
- Tez No: 621943
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Sanayi devriminden itibaren devamlı gelişen dünyamız birçok yenilik ve farklılığa ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle teknolojik çalışmalarla birlikte insanların yaşam kalitesi artmakta ve hayat kolaylaşmaktadır. Devamlı değişim ve gelişim sirkülasyonu içerisinde zaman zaman olumsuz durumlar gözlemlenmektedir. Çalışma saatlerinin uzun olması, rekabetin artması ve yoğun iş temposu, stres ve baskı ile birlikte işgören kendine zaman ayıramayacak duruma gelmekte ve psikolojik yönden zarar görmektedirler. Çağımızın en büyük tehlikesi olan psikolojik şiddet kavramını iyice anlamak gerekmektedir. Psikolojik şiddet davranışları hedef olarak seçilen birey veya bireylere karşı sistematik olarak doğrudan veya dolaylı yollarla uygulanan, mağdurun kişiliğine, mesleki hayatına ve sağlığına zarar vermek için yapılan kasıtlı ahlaka aykırı tutum ve davranışlardır. Araştırma Bursa ilinde tarihi Kapalı Çarşı'da çalışmakta olan işgörenlerdir. Bu işgörenlerden 219'u gönüllülük esasına göre araştırmaya katılmıştır. Çalışmada 2 ölçek ile demografik bilgileri içeren değişkenlerden oluşan veriler kullanılmıştır. Mobbing ölçeği 38 ifadeden, İş-Yaşam Dengesi ölçeği 15 ifadeden oluşmaktadır. Yapılan korelasyon analiz sonucu elde ettiğimiz bulgularla Mobbing ile İş-Yaşam dengesi arasında (r=-0,164) çok zayıf negatif yönlü ilişki tespit edilmiştir. Mobbing alt faktörü İletişim ile İş-Yaşam Dengesi arasında (r=-0,186) çok zayıf negatif yönlü ilişki tespit edilmiştir. Mobbing alt faktörü İtibar ile İş-Yaşam Dengesi arasında (r=-0,175) çok zayıf negatif yönlü ilişki tespit edilmiştir. Mobbing alt faktörü Yaşam ile İş-Yaşam Dengesi arasında (r=-0,164) çok zayıf negatif yönlü ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our world, which has been developing continuously since the industrial revolution, is home to many innovations and differences. Especially with technological studies, people's quality of life increases and life becomes easier. Negative situations are observed from time to time in the circulation of continuous change and development. With long working hours, increased competition and intense work tempo, stress and pressure, employees become unable to allocate time for themselves and suffer psychological harm. It is necessary to understand the concept of psychological violence, which is the greatest danger of our age. Psychological violence behaviors are intentional and unethical behaviors against the selected individuals or individuals systematically applied directly or indirectly to harm the personality, professional life and health of the victim. The research is the employees who work in the historical Grand Bazaar in Bursa. 219 of these employees participated in the study on a voluntary basis. In this study, data consisting of variables including demographic information and 2 scales were used. Mobbing scale consists of 38 statements and Work-Life Balance scale consists of 15 statements. A very weak negative correlation was found between Mobbing and Work-Life balance (r = -0.164) with the results obtained from the correlation analysis. Mobbing sub-factor Communication and Work-Life Balance (r = -0.186) showed a very weak negative correlation. Very weak negative correlation was found between mobbing sub-factor Reputation and Work-Life Balance (r = -0.175). A very weak negative correlation was found between mobbing sub-factor Life and Work-Life Balance (r = -0.164).