Koroner arter bypass cerrahisinde hafif hipotermi- normotermi uygulanan hastalarda laktat ve böbrek fonksiyonlarının karşılaştırılması
Comparison of lactate and kidney functions in patients with light hypothermia-normotherm in coronary artery bypass surgery
- Tez No: 622017
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Koroner Arter Bypass Greft operasyonu olan hastalarda Kadiyopulmoner Bypass sonrası miyokardiyal disfonksiyonu önlemek için bazı yöntemler kullanılmaktadır. Sıklıkla tercih edilen yöntemlerden biri olan kros klemp süresince hipotermi uygulanmasıdır. Özel Medipol Mega Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniğinde nrmotermik ve hafif hipotermik Kardiyopulmoner Bypass'la Koroner Arter Bypass ameliyatı olan 30 hasta çalışmaya dahil edildi. Belirlenen 30 hasta normotermik (n=15) ve hipotermik (n=15) olarak iki grupta retrospektif olarak değerlendirildi. Kros klemp süresince gruplara normotermik ve hipotermik KBP uygulandı. Hastaların preoperatif ve postoperatif dönemde serum ve biyokimya parametreleri ( Hb, Htc, Lökosit, Trombosit, Eritrosit, BUN, Üre, Kreatinin, ALT, AST ve LDH) incelenmiştir. Postoperatif dönemde drenaj miktarı, idrar miktarı, yoğun bakımda kalış süresi, hastanede kalış süreleri değerlendirildi. Gruplar arasında serum ve biyokimya parametreleri istatistiki olarak anlamlı fark bulunamadı. Kardiyopulmoner Bypass esnasında uygulanan hafif hipotermi grubunda normotermi grubuna göre drenaj miktarının daha az olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Some methods are used to prevent myocardial dysfunction after Cadiopulmonary Bypass in patients with coronary artery bypass graft operation. One of the frequently preferred methods is the application of hypothermia during the cross clamp. Thirty patients with coronary artery bypass surgery with nrmotermic and mild hypothermic Cardiopulmonary Bypass at the Medipol Mega Hospital Cardiovascular Surgery Clinic were included in the study. The 30 patients determined were retrospectively evaluated in two groups as normothermic (n = 15) and hypothermic (n = 15). Normothermic and Hypothermic Cardiopulmonary Bypass was applied to the groups during the cross clamp. Serum and biochemistry parameters (Hb, Htc, Leukocyte, Platelet, Erythrocyte, BUN, Urea, Creatinine, ALT, AST and LDH) were examined in the preoperative and postoperative period. During the postoperative period, the amount of drainage, the amount of urine, the duration of intensive care, and the length of hospital stay were evaluated. Serum and biochemistry parameters were not statistically significant between the groups. It was found that the amount of drainage was lower in the mild hypothermia group applied during Cardiopulmonary Bypass compared to the normothermia group.