Orta ve küçük işletmelerin sorunları ve finansman sorunlarına ilişkin yeni çözüm önerileri
  1. Tez No: 62203
  2. Yazar: İSRAFİL TOZLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MAHMUD ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Orta ve küçük işletmeler, istihdamın artırılmasında ve bölgesel kalkınmanın hızlandırılarak gelir dağılımının iyileştirilmesinde büyük bir öneme sahiptir. Bu önemine rağmen beraberinde yönetim, üretim, teknoloji, ihracat, pazarlama ve finansman gibi sorunlara da sahiptirler. Bunlardan en önemlisi ise finansmandır. Finansman sorununun çözümü için gelişmiş ülkelerde başarıyla uygulanan Kredi Garanti Fonu, Leasing, Factoring, Franchising ve Risk Sermayesi gibi modern finansman tekniklerinden yararlanılması gerekmektedir. Bu modern tekniklerin, banka kredileri ve devlet teşviklerinden yeteri kadar yararlanamayan orta ve küçük işletme sahip ve/veya yöneticilerine tanıtılması ve sahip oldukları sorunlarının devlet ve özel kurumlar tarafından bir an evvel çözümlenmesi gerekmektedir. Bu sorunların çözümü ise Gümrük Birliği sürecinde orta ve küçük işletmeler açısından çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
Medium and small enterprises have an important role in increasing of the employment level and improvement of income distribution by accelerating the regional development. However, they have some problems such as management, production, technological, export, marketing and financial problems. The most important of these problems is financial problems. In order to solve the financial problems, modern financial techniques such as Credit Guarantee Fund, Leasing, Factoring, Franchising and Capital Venture which are used efficiently in developed countries should be employed. These financial techniques should be introduced to owners and/or managers of the medium and small enterprises who can not use the bank credits and state encouragements well enough. Private or public institutions should solve the problems that medium and small enterprises have. To solve these problems is crucial in terms of medium and small enterprises during the Customs Union process.