Özel sigortacılık ve Türkiye'deki durumu
The Private insurance in Turkey
- Tez No: 62202
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Sigortacılık, insanlığın varoluşundan bu yana uygulanma ihtiyacı duyulmuş bir sektördür. Bu sektör, insanların dolaylı dolaysız kendilerini etkileyen tehlike ve risklerin muhtemel zararlarını bertaraf etmeyi amaçlar. Sigorta şirketleri, insanların tehlike ve risk endişelerini gidermek için kurulmuş müesseselerdir. Aynı zamanda işlevlerini yerine getirebilmek için teknik ve mali kar elde etmek arzusundadırlar. Dünyada gelişmiş ülkeler, sektörün özellikle fon yaratma işlevinin idraki içinde sigortaya özel önem vermişlerdir. Ülke ekonomilerinin gelişmesinde, sigorta fonlarına çok şey borçlu olduklarını ifade etmektedirler. Türkiye'de yaklaşık bir asırdır uygulanan sigortacılık yeni yeni gelişmiş ülkelerin uygulamalarını takip ve uygulama çabasındadır. Verileri ve raporları da incelediğimizde ülkemizdeki sigortacılık sektörünün henüz çok geri olduğunu, yeterli fon toplayamadıklarını ve fonları da etkili alanlara yöneltemediklerini görüyoruz. Çok geri kalmış olmakla birlikte, yeterli ilgi gösterilir ve önündeki engeller kaldırılırsa; sigorta şirketlerinin de gayretleriyle ülkenin gelişmesine katkı sağlayabilirler.
Özet (Çeviri)
The sector of insurance has existed, in variable forms since the beginning of civilisation, this sector aims to distribute directly or indirectly, probable risks which affect, individuals. Insurance Companies which is so institutions that have been established to get rid of these anxieties of men. Also, they intend to obtain technical and financial profits in order to fulfil its functions. The Developed Countries in the world, especially, give a special importance to insurance in the perception of the function creating funds. This sector, existing in Turkey for almost one century, newly follow, and adapts the practices of the developed countries. When we examined data and reports, we can easily conclude that the sector of insurance in. Turkey is underdeveloped, emerging as not collecting enough funds not leading funds to in efficient areas. In spite of its underdeveloping, if the obstacles are got rid of before the sector, it can contribute to developing procedure of Turkey. n