İç mekan tasarımında tekstilin yeri, seçim kriterlerinin saptanması ve otel odaları üzerinden analizi
The location of textile in interior design, determination of selection criteria and analysis through hotel rooms
- Tez No: 622091
- Danışmanlar: PROF. DR. İPEK FİTOZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
İnsanoğlunun var olmasından bu yana kullandığı tekstil malzemelerin günümüzde iç mekan tasarımına katkısı azımsanmayacak kadar artmıştır. İç mekan tekstilleri bir mekanın konseptini oluştururken önemli bir tasarım öğesi haline gelmiş, estetik etkilerin yanı sıra performans ve sağlık açısından da önemli etkileri olmuştur. Tasarımcıların iç mekana tekstil seçerken yeterli bilgiye sahip olmamaları ve seçmeye yönelik bir yöntemi ya da analiz şekli olamaması bu konunun seçilmesinde etkili olmuştur. Araştırma konusu tanımlanmadan önce tasarımcılara anket uygulamasına dayanan, iç mekanda tekstil kullanımına ilişkin, bilgi düzeyi ve farkındalıklarının ölçülmesine dair bir araştırma yapılmıştır. Bu anketin sonucunda tasarımcıların tekstil seçmek için bir yönteminin olmadığı ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada önemli bir tasarım öğesi olan tekstillerin, iç mekanlarda doğru tekstil malzemeyi seçebilmek için, gerekli olan kriterler saptanmış, seçilen örnek otel odaları üzerinden analizler yapılmıştır. Bu araştırmanın sonucunda tasarımcılara otel odaları tasarlanırken, iç mekanlarda doğru tekstillerin seçilmesine ilişkin kriterlerin oluşturduğu bir kılavuz önerisi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The contribution of textile materials used in interior design has increased considerably since the existence of mankind. Interior textiles have become an important design element in creating the concept of an interior and have significant impacts on aesthetics as well as performance and health. The fact that the designers did not have sufficient information about the selection of textile interior and the lack of a method or way of analysis was effective in the selection of this subject. Before defining the subject of the research, a research was conducted on the use of textiles in interior spaces, based on the questionnaire application to designers and to measure their knowledge and awareness. The result of this survey revealed that the designers did not have a method to select textiles. In this study, necessary criteria were determined in order to select the right textile material of the textiles, which is an important design element, and the selected sample rooms were analyzed through the hotel rooms. As a conclusion of this research, a guideline proposal was prepared for the selection of the right textiles in interior spaces while designing hotel rooms.