Demodikozis tedavisinde %4 dimetikonun etkinliği
  1. Tez No: 622151
  2. Yazar: FADİME CANSU ALAKBAROV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN ŞİKAR AKTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ve amaç: Demodikozis pilosebase üniteye yerleşen D.folliculorum ve D.brevis'in neden olduğu bir grup deri hastalığıdır. Genellikle asemptomatik seyredebilmekle beraber yüzde yanma, batma, kaşıntı, kızarıklık ve kuruluk gibi semptomlara da neden olabilmektedir. Etyolojisi ise henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. Tedavisi ile ilgili literatürde çeşitli topikal ve sistemik ajanlarla yapılan çalışmalar mevcut olsa da, kesin görüş birliğine varılamamıştır. Baş biti tedavisinde yıllardır başarıyla kullanılan dimetikon, fiziksel etkiyle paraziti öldüren, yan etkinin oldukça az görüldüğü ve direnç gelişiminin bildirilmediği bir ajandır. Ulusal ve uluslararası literatürde bilgilerimize göre demodikozis tedavisinde dimetikon kullanımı ile ilgili bir çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle çalışmamızda demodikozis tedavisinde %4 dimetikonun etkinliğini araştırmayı planladık. Gereç ve yöntem: Çalışmamızda demodikozis hastalarında üç hafta süreyle %4 dimetikon ve %96 siklometikon içeren sprey formundaki ajan kullanıldı. Tedavi öncesi, tedavinin birinci haftası (birinci kontrol) ve tedavi bitimi olan üçüncü haftanın sonu (ikinci kontrol) olmak üzere toplamda üç kez hastalar değerlendirildi. Her değerlendirmede alın, sağ ve sol yanak olmak üzere yüzün üç alanından standart yüzeysel deri biyopsisi yapılarak ortalama demodeks sayıları hesaplandı. Tedavi öncesinde ve her kontrolde yapılan hasta semptomlarının ve klinik muayene bulgularının değerlendirilmesi ile elde edilen skorlar ile ortalama demodeks sayıları karşılaştırılarak dimetikonun demodikozis tedavisinde etkili olup olmadığına bakıldı. Bulgular: Çalışmamızı toplam 22 hasta tamamlayabildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Demodicidosis is a group of skin diseases caused by D.folliculorum and D.brevis, which are localized to pilosebaseous unit. Although it is generally asymptomatic, it may also cause symptoms such as burning, stinging, itching, redness and dryness. It's etiology has not been fully clarified yet. Although there are studies with various topical and systemic agents in the literature on its treatment, there is no consensus. Dimethicone, which has been used successfully in the treatment of head lice for years, is an agent that kills the parasite with its physical effect, the side effect is very rare and the development of resistance is not reported. According to our knowledge in the national and international literature, there is no study on the use of dimethicone in the treatment of demodicosis. Therefore, in our study, we planned to investigate the effectiveness of 4% dimethicone in the treatment of demodicosis. Materials and Methods: In our study, a spray agent containing 4% dimethicone and 96% cyclomethicone was used in patients with demodicosis for three weeks. Patients were evaluated three times in total, before the treatment, the first week of treatment (first control) and the end of the third week of treatment (second control). In each evaluation, standard superficial skin biopsy was performed from three areas of the face, forehead, right and left cheeks, and average demodex numbers were calculated. The evaluation of clinical examination findings and patient symptoms made before each treatment and the average demodex counts were compared with the previous controls to see if dimethicone was effective in the treatment of demodicosis. Results: A total of 22 patients completed our study.