Kronik hastalığı olan çocuklarda anne baba tutumunun aleksitimi üzerine etkisi
Effects of parental attitudes on alexithymia in children with chronic diseases
  1. Tez No: 622153
  2. Yazar: EDANUR TAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KÜÇÜKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Araştırma, kronik hastalığı olan çocuklarda anne baba tutumunun aleksitimi üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikte yürütülen çalışma Osmaniye'de bulunan bir devlet hastanesinin pediatri polikliniklerinde Temmuz 2018-Mart 2020 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, belirtilen tarihler arasında ilgili hastanenin polikliniğine başvuran ve araştırmaya alınma kriterlerine uyan çocuklar oluşturmuştur. Örneklem büyüklüğü evreni bilinen örneklem formülüne göre (n=256 çocuk) belirlenmiştir. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”, Anne Baba Tutum Ölçeği“ABTÖ”ve Çocuklar İçin Aleksitimi Ölçeği“ÇAÖ”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; istatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 programı kullanılmıştır. Çalışmanın her aşamasında etik ilkeler gözetilmiştir. Bulgular: Araştırma bulgularına göre çocukların ÇAÖ toplam puan ortalaması 20.07±5.83 olarak belirlenmiştir. Çalışma kapsamındaki çocukların ÇAÖ'nin en yüksek ortalamaya sahip alt boyutu“dışsal yönelimli düşünme”(7.63±1.95), en düşük ortalamaya sahip alt boyutu ise“duyguları açıklama güçlüğü”(5.54±2.36) olarak belirlenmiştir. Çalışma kapsamında çocukların ABTÖ alt boyut puan ortalamaları“Kabul/İlgi”için 28.03±3.89,“Psikolojik özerklik”için 21.13±4.09,“Denetleme”için 30.75±2.55 olarak saptanmıştır. Kabul/ilgi alt boyutunun %61.3 ve denetim alt boyutunun %74.2 oranında ortalamanın üzerinde olması ile anne babalar tarafından yaygın olarak demokratik tutumun benimsendiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to investigate the effects of parental attitudes on alexithymia in children with chronic diseases. Materials and Methods: The descriptive and correlational study was conducted at the pediatric outpatient clinics of a state hospital in the province of Osmaniye, Turkey, between July 2018 and March 2020. The study population consisted of all the children who admitted to the outpatient clinic of the relevant hospital between the specified dates and who met the research inclusion criteria. The sample size was calculated to be (n=256 children), according to the known study population formula.“Personal Information Form”,“Parental Attitudes Scale (PAS)”, and“Alexithymia Questionnaire for children (AQC)”were used for data collection. In the evaluations of the data, the IBM SPSS Statistics 22 program was used for statistical analysis. Ethical principles were adhered at all stages of the study. Results: According to the results of the study, the mean AQC score of the children was 20.07±5.83.“The highest AQC sub-scale score”taken by the children included in the study was in the“external-oriented thinking”sub-scale (7.63±1.95), and“the AQC sub-scale with the lowest average score”was the“difficulty describing feelings”sub-scale (5.54±2.36). The PAS sub-scale score averages of the children included in the study were (28.03±3.89)“acceptance-involvement”sub-scale, (21.13±4.09)“psychological autonomy”, (30.75±2.55)“strictness-supervision”sub-scale. Higher average scores in the acceptance/care sub-scale by 61.3% and in the supervision sub-scale by 74.2% indicates that parents widely adopted the democratic attitude.