Gestasyonel diyabette 'PRE‑MİR‑27A variant RS895819' gen polimorfizminin rolü
The role of the 'pre‑mir‑27a variant RS895819' gene polymorphism in gestational diabetes
  1. Tez No: 622154
  2. Yazar: SELEN SEYHAN BAYDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE HARMA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Gestasyonel Diyabette Premir27a variant rs895819 Gen Polimorfizminin Rolü'nü araştırmaktır. Daha önce yapılan çalışmalarda bu gen ile Tip 2 diyabet arasında ilişki bulunmuş olup, gestasyonel diyabet ile ilgili bir çalışma yapılmamıştır. Dolayısıyla; Premir27a variant rs895819 gen polimorfizmi ile GDM arasındaki ilişkiyi inceleyen bu çalışma; bu konuda yapılan ilk çalışma olma özelliğini taşımaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırmada, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda Gestasyonel Diyabet tanısı konmuş, akraba olmayan 106 hasta (çalışma grubu) ve herhangi bir kronik hastalığı olmayan 100 sağlıklı gebe (kontrol grubu) yer almıştır. Bilgilendirme ve onam işleminin ardından tüm bireylerin rutin kontrolü için verdikleri kanın 2ml'si alınmıştır. Ardından kit yöntemiyle DNA izolasyonu sadece ilgili gen poliformizmi incelenmiştir. Elde edilen genomik DNA, 280 nm dalga boyunda spektrofotometrede ölçülerek DNA kalitesinin uygunluğu belirlenmiştir. Pre‑mir‑27a variant rs895819gen polimorfizmleri PCR-RFLP yöntemi ile uygun primerler kullanılarak yapılmıştır. Çalışmanın analizinde SPSS 18.0 for Windows (Chicago, IL) paket programı kullanılmıştır. Bulgu ve sonuçlar: Hasta grubunda 106, kontrol grubunda 100 kişi üzerinde yapılan istatistiksel analizde iki grup arasında TT, TC ve CC genotipleri arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır. C alelinin dominant ve C alelinin resesif olduğu modellere göre; fenotipler üzerinde de analizler yapılmış, anlamlı bir fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the role of the“Pre‑mir‑27a variant rs895819”gene polymorphism in Gestational Diabetes. In the previous studies it was found that there is a relationship between this gene and Type 2 diabetes but there is no study on gestational diabetes. Thus, this study investigating the relation between the gene polymorphism Premir27a variant rs895819 and GDM is the first one conducted on this issue. Material and Method: Non-kin 106 patients (working group) diagnosed Gestational Diabetes in the Department of Obstetrics and Gynaecology of the Medical Faculty in Zonguldak Bülent Ecevit University and 100 healthy pregnant women with non chronic disease (control group) took part in this study. After the information and consent period, in order to investigate only related gene polymorphism DNA isolation of 2 ml of donated blood sample was handled via kit method for each individual's routine control. The suitability of DNA quality was determined by measuring the obtained Genomic DNA at spectrophotometer in 280 nm wave length. The Pre‑mir‑27a variant rs895819 gene polymorphisms were conducted through PCR_RFLP method with appropriate primers. For the analysis of the study, SPSS 18.0 for Windows (Chicago, IL) packaged software was used. Findings and Results: A significant difference between two groups was determined in terms of TT, TC and CC genotypes in the statistical analysis performed on 106 patient group and 100 control group. Other analyses were also performed on phenotype according to the models in which C allele is dominant or recessive, but there is no significant difference.