Şizofrenide içgörünün, nörolojik silik belirtiler, zihin kuramı ve klinik belirtiler ile ilişkisi
The correlation between insight and neurological soft signs, the theory of mind and the clinical symptoms in schizophrenia
  1. Tez No: 622172
  2. Yazar: AYŞE HORAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmaya DSM-5 kriterlerine göre klinik olarak değerlendirilen, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Psikiyatri polikliniğine başvuran, en az 1 aydır stabil olan, kafa travması öyküsü, nörolojik hastalığı, mental retardasyonu, son 6 ay içerisinde EKT öyküsü olmayan, alkol ve madde kullanımı olmayan, ek eksen 1 tanısı olmayan şizofreni hastaları alınmıştır. Hastalarda öncelikli olarak NSB ile içgörü arasındaki ilişkinin araştırılması planlandı. Buna ek olarak içgörü, zihin kuramı, semptomatoloji ve NSB değişkenleri arasındaki ilişki de araştırıldı. Çalışmaya 53 hasta alındı. Hastalara NES, SAPS, SANS, DEZİKÖ, David İçgörünün Üç Bileşenini Değerlendirme Ölçeği ile Beck Bilişsel İçgörü Ölçeği uygulandı. Değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson korelasyon analiz yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study included schizophrenia patients who were admitted to the Psychiatry outpatient clinic of Gazi University Faculty of Medicine Hospital, who have been stable for at least 1 month, without a history of head trauma, neurological disease, mental retardation, ECT history, alcohol, substance use and additional axis 1. The relationship between NSS and insight was planned primarily in patients. In addition, the relationship between insight, theory of mind, symptomatology and NSS variables was investigated. 53 patients were included in the study. NES, SAPS, SANS, DEZİKÖ, Three Dimensions of David Insight Scale and Beck Cognitive Insight Scale were applied to the patients. Pearson correlation analysis methods were used to determine the relationship between the variables.