KOAH akut alevlenmesi ile acil servise başvuran hastalarda, nötrofil ve/veya eozinofil ağırlıklı alevlenmelerin, tekrarlayan hastane başvurusu ile mortalite üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of neutrophil and / or eosinophil exacerbations on recurrent hospital admission in patients presenting with acute exacerbation of copd
- Tez No: 622173
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN ÖZGÜR DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş ve Amaç: KOAH, dünya genelinde önemli bir mortalite ve morbidite nedenidir. Bu çalışmanın amacı, KOAH hastalarındaki hematolojik profillerin hastaların sonlanımlarına etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu tek merkezli, prospektif ve gözlemsel olarak gerçekleştirilen kesitsel çalışma, üçüncü basamak bir acil servise, KOAH akut alevlenmesi ile başvuran hastalarda yürütüldü. Tüm hastalar, standart laboratuvar veya görüntüleme testleri ile değerlendirildi ve uygun tedavileri aldı. Dahil edilen tüm hastalar taburculuklarından 3 ay sonra telefonla aranarak bilgiler alındı ve kaydedildi. Hastalar nötrofilik, eozinofilik ve karışık grup olarak sınıflanarak, mortalite, YBÜ yatışı ve yeniden hastaneye başvuru açısından incelendi. Bulgular: Toplam 173 hasta değerlendirildi ve 26 hasta çeşitli nedenlerle çalışmadan dışlandı. Dahil edilen hastalardan 90'ı (%61,2) nötrofilik, 26'sı (%17,7) eozinofilik ve 31'i (%21,1) de karışık tip alevlenme olarak gruplandırıldı. Nötrofilik ve eozinofilik grup arasında; yaş, vücut ısısı, nabız sayısı, balgam miktarı ve lökosit sayısı nötrofilik grupta yüksek iken oksijen saturasyonu, hemoglobin miktarı ve lenfosit sayısı eozinofilik grupta daha yüksek bulundu. Çalışmanın birincil sonlanımı olan 3 aylık mortalite oranları; nötrofilik grupta %38,9, eozinofilik grupta %19,2 ve karışık tip alevlenme grubunda %19,4 olarak bulundu. Grup içi karşılaştırmalarda mortalite açısından; eozinofilik-karışık grup arasında ve nötrofilik eozinofilik grup arasında (sırayla p=0,991 ve p=0,063) istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: COPD is a major cause of mortality and morbidity worldwide. The aim of this study was to investigate the effect of hematological profiles on outcome in COPD patients. Methods: This single-center, prospective and observational cross-sectional study was conducted in patients admitted to a tertiary emergency department with acute exacerbation of COPD. All patients were evaluated with standard laboratory or imaging tests and received appropriate treatments. All patients included in the study were contacted by telephone 3 months after discharge and the information was recorded. The patients were classified into neutrophilic, eosinophilic and mixed groups for mortality, ICU admission and re-hospitalization. Results: A total of 173 patients were evaluated and 26 patients were excluded from the study for various reasons. Ninety (61.2%) of the patients included were neutrophilic, 26 (17.7%) were eosinophilic and 31 (21.1%) were grouped as mixed type exacerbation. Between neutrophilic and eosinophilic groups; age, body temperature, pulse rate, sputum and leukocyte count were higher in neutrophilic group while oxygen saturation, hemoglobin amount and lymphocyte count were higher in eosinophilic group. The primary outcome of the study was 3-month mortality rates; 38.9% in the neutrophilic group, 19.2% in the eosinophilic group and 19.4% in the mixed exacerbation group. In terms of mortality in intra-group comparisons; There was no statistically significant difference between eosinophilic-mixed group and neutrophilic eosinophilic group (p = 0.991 and p = 0.063, respectively).