Fiziksel aktivite ile iş motivasyonu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between physical activity and job motivation
- Tez No: 622309
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA CAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hitit Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, fiziksel aktivite ile iş motivasyonu arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya en az bir ay düzenli fiziksel aktivite yapan 18-65 yaş arası 190'ı kadın (38,23±7,81 yıl), 194'ü erkek (38,55±8,05 yıl) olmak üzere toplam 384 kişi gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmada betimsel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından hazırlanan sosyo-demografik özelliklerin yer aldığı bilgi formu ile birlikte fiziksel aktivite düzeyi değerlendirmesi için, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) önerileri referans olarak alınmıştır. Katılımcıların iş motivasyonu düzeylerini belirlemede Gagne, Forest, Gilbert, Aube, Morin, ve Malorni tarafından 2010 yılında geliştirilen Çok Boyutlu İş Motivasyonu Ölçeği (ÇBİMÖ) kullanılmıştır. İstatistiksel analiz olarak, Kolmogorov Smirnov, Mann Whitney U, Kruksall Wallis H, Dwass Steel Critchlow Flinger testi ve Spearman's Rho Korelasyon kullanılmış ve anlamlılık düzeyi p0,05). Bu çalışma sonucunda, katılımcıların DSÖ önerilerine uyum sağlamadıkları, bununla birlikte yalnızca kadınlarda fiziksel aktivite türü bakımından içsel motivasyon alt boyutunun farklılık gösterdiği görülmektedir. Katılımcıların fiziksel aktivite önerilerine uyum sağlamaması, motivasyon alt boyutlarını etkilemiş olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between the physical activity and work motivation. A total of 384 volunteers aged between 18-65 years, 190 women (38 ± 7.81 years) and 194 men (38.55 ± 8.05 years), who were at least one month of regular physical activity, participated in the study. Descriptive scanning method was used in the study. The World Health Organization (WHO) recommendations were taken as reference for the assessment of physical activity level with the information form prepared by the researcher with socio-demographic characteristics. The Multidimensional Work Motivation Scale (MWMS) developed in 2010 by Gagne, Forest, Gilbert, Aube, Morin and Malorni was used to determine the level of work motivation of the participants. As statistical analysis, Kolmogorov Smirnov, Mann Whitney U, Kruksall Wallis H, Dwass Steel Critchlow Flinger test and Spearmen's Rho Correlation were used and significance level was taken as p 0.05). As a result of this study, it is seen that the participants did not comply with the WHO recommendations, however, the intrinsic motivation sub-dimension differs only in terms of the type of physical activity among women. The conclusion reached that participants' not adapting to the physical activity suggestions affected the motivation sub-dimensions.