Fiziksel aktivite düzeyi ile egzersiz motivasyonunun pozitif ve negatif duygu durumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysis of the relationship between positive and negative emotions of physical activity level and exercise motivation
  1. Tez No: 757898
  2. Yazar: ONUR ALİ YAVUZ BEKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİT CİHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmada fiziksel aktivite düzeyi ile egzersiz motivasyonunun pozitif ve negatif duygu durumları arasındaki ilişkinin ortaya koyulması amaçlanmıştır. Çalışmada bireylerin egzersiz motivasyonunun ve pozitif ve negatif duygu durumlarının, düzenli egzersiz yapma, yaş, cinsiyet, yaşanılan yer, çocuk sahibi olma, çalışma durumu, sigara ve alkol kullanma durumu değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediği de ele alınmıştır. Araştırmaya, 265'i (%66,2) kadın ve 135'i (%33,8) erkek olmak üzere 18-65 yaş aralığında bulunan toplam 400 birey katılmıştır. Çalışma, ilişkisel tarama modelinde yürütülmüştür. Araştırmada kullanılan verilerin toplanmasında ilk olarak katılımcıların demografik verileri elde etmek amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Bununla birlikte“Egzersiz Motivasyon Ölçeği (PALMS)”,“Uluslararası Fiziksel Aktivite Ölçeği (IPAQ)”ve“Pozitif ve Negatif Duygu Durum Ölçeği (PANAS)”kullanılmıştır. Çalışmada ele alınan değişkenlerin birbirleri ile olan ilişkilerini ortaya koymak amacıyla Spearman sıra korelasyonu yapılmıştır. Analiz sonucunda pozitif duygu durumu ile egzersiz motivasyonu alt boyutları olan ustalık, diğerlerinin beklentisi, görünüş ve sosyal ilişki arasında düşük anlamlı, fiziksel durum, psikolojik durum ve zevk arasında istatistiksel olarak düşük ve orta seviyede pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunduğu görülmüştür. Bununla birlikte pozitif duygu ile rekabet arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bireylerin fiziksel aktivite düzeyleri ile egzersiz motivasyonları ve öznel iyi oluş düzeyleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki olup olmadığını tespit etmek amacıyla spearman analizi uygulanmıştır. Analiz sonucunda bireylerin egzersiz motivasyonları ve öznel iyi oluşları ile fiziksel aktivite düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Bireylerin egzersiz motivasyonları ve öznel iyi oluş düzeylerinde egzersiz yapıp yapmama durumu açısından istatistiksel açıdan anlamlı farklılık gösterip göstermediğini tespit etmek için ise Mann whitney u testi analizi uygulanmıştır. Analiz sonucunda bireylerin düzenli egzersiz yapıp yapmama durumu açısından egzersiz motivasyonu alt ölçeği olan diğerlerinin beklentisi, sosyal ilişkiler ve rekabet açısından farklılaşmadığı görülmüştür. Bununla birlikte düzenli egzersiz yapan bireylerin ustalık, fiziksel durum, psikolijik durum, zevk ve pozitif duygu puanlarının yüksek olduğu görülmüştür. Düzenli egzersiz yapmayan bireylerin ise görünüş ve negatif duygu puanlarının yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to reveal the relationship between the level of physical activity and the positive and negative emotional states of exercise motivation. In the study, it was also discussed whether the exercise motivation and positive and negative emotional states of the individuals differ according to the variables of regular exercise, age, gender, place of residence, having a child, working status, smoking and alcohol use. A total of 400 individuals between the ages of 18-65 participated in the study, of which 265 (66,2%) were female and 135 (33,8%) were male. The study was conducted in the relational screening model. In order to collect the data used in the research, firstly, the“Personal Information Form”was used to obtain the demographic information of the participants. In addition,“Physical Activity and Leisure Motivation Scale (PALMS)”,“International Physical Activity Scale”(IPAQ) and“Positive and Negative Motivation Scale (PANAS)”were used. Spearman's rank correlation was performed to determine the relationships between the variables examined within the scope of the research. As a result of the analysis, it was seen that there was a statistically low significant relationship between positive mood and exercise motivation sub-dimensions of mastery, expectation of others, appearance and social relationship; and a statistically low and moderately positive relationship between physical state, phychological state and pleasure. However, it was concluded that there was no significant relationship between positive emotion and competition. Spearman's correlation analysis was applied to determine whether there was a statistically significant difference between individuals' physical activity levels, exercise motivation and subjective well-being levels. As a result of the analysis, no significant relationship was found between the exercise motivation and subjective well-being of the individuals and their physical activity levels. In order to determine whether there is a statistically significant difference in exercise motivation and subjective well-being levels of individuals in terms of whether they exercise or not, Mann Whitney U test analysis was applied for independent groups. As a result of the analysis, it was seen that the individuals did not differ in terms of whether they do regular exercise or not, in terms of the expectation of others with the exercise motivation subscales, social relations and competition. However, it was observed that individuals who exercised regularly had high mastery, physical condition, psychological status, pleasure and positive emotion scores while individuals who do not exercise regularly have higher appearance and negative emotion scores.