Acil servise başvuran 65 yaş üstü hastalara ramazan ayının klinik etkisi
Clinical effect of ramadan month for patients over 65 years prresenting to the emergency department
- Tez No: 622362
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYRAN BOZKURT BABUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Acil servisteki hasta popülasyonu, bulunduğu bölge ve dönemlere göre farklılık gösterebilir. Bu dönemlerde bazı hastalıkların görülme sıklığı ve ona bağlı yaklaşımlar değişkenlik gösterebilmektedir. Çalışmamızda ramazan ayının 65 yaş ve üstü hastaların; acil servis başvurularını, klinik özelliklerini ve sonuçlarını etkileyip etkilemeyeceğini belirlemek amaçlandı. Çalışmaya 2018 yılı ramazan ayı ve takip eden ay içerisinde acil servise başvuran 65 yaş ve üstü hastalar geriye dönük incelendi. Belirlenen tarihler arasında ramazan ayında 958, ramazandan sonraki ayda 989 olmak üzere toplamda 1947 hasta dahil edildi. Her iki grupta da en sık kadın hastaların başvurduğu tespit edildi (p=0,601). Ramazan ayında başvuran hastaların sıklıkla (% 23,8, n=228) 20:00-23:59 saatleri arasında, ramazan sonrasında başvuran hastaların ise (% 24, n=237) 08:00-11:59 saatleri arasında başvurduğu tespit edildi (p=0,262).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Clinical Effect of Ramadan Month for Patients Over 65 Years Presenting to the Emergency Department The patient population in the emergency department may vary according to the region and periods. The incidence of some diseases and related approaches may vary during these periods. The aim of this study is to determine the effects of Ramadan month on elderly patients (65 and older) on the basis of emergency department applications, change in their clinical features and their clinical results. Patients aged 65 years and over who applied to the emergency department in the month of Ramadan in 2018 and in the following month were retrospectively analyzed. A total of 1947 patients, 958 in the month of Ramadan and 989 in the month after Ramadan, were included in the specified dates. In both groups, female patients were found to be the most frequent (p = 0.601). It was found that the patients who applied in the month of Ramadan frequently (23.8%, n = 228) applied between 20:00-23:59 and the patients who applied after the Ramadan (24%, n = 237) were admitted between 08: 00-11: 59 (p = 0.262).