Acil servise başvuran 65 yaş üstü hastaların değerlendirilmesinde natıonal early warnıng score (news) kullanımı ve perfüzyon indeksi değerleri ile ilişkisi
Use of the national early warning score (news) in the evaluation of patients over 65 years of age admitted to the emergency department and its relationship with perfusion index values
  1. Tez No: 809514
  2. Yazar: MEHMET ÖZEL
  3. Danışmanlar: DR. EMİNE GAFFARİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Geriatri, Emergency Medicine, Geriatrics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Çalışmanın esas amacı acil servise başvuran 65 yaş üstü hastaların değerlendirilmesinde National Early Warning Score (NEWS) Kullanımı ve Perfüzyon indeksi (Pİ) değerleri ile ilişkisini araştırmaktır. Bu çalışmanın ikincil amacı NEWS skorlama sisteminin ve Pİ değerlerinin hasta sonlanım şekli ile ilişkisini saptamaktır. Yöntem: Çalışma tek merkezli, prospektif kesitsel, tanımlayıcı bir çalışma olarak tasarlandı. İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğine 15.03.2016 ile 15.05.2016 tarihleri arasında ardışık olarak başvuran, onam veren ve dışlama kriterlerinden herhangi birine sahip olmayan 65 yaş ve üstü 967 hasta çalışmaya alındı. Çalışmaya dahil edilen hastaların NEWS parameterelerini içeren vital bulguları ve Pİ ölçüldü. NEWS puanları hesaplanarak hastaya ait faktörler açısından kıyaslandı. Bulgular: Çalışmaya 533'ü (%55,1) kadın, 434 (%44,9)'ü erkek toplam 967 hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 74,8±6,9 (Ortanca: 74 yıl, Aralık 65-97) yıl olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Objective: The main purpose of the study was to investigate the relation between National Early Warning Score (NEWS) and Perfusion Index (PI) in the assessment of patients who are 65 years old or older in ER. The second aim of the study was to evaluate the association between NEWS and PI in regard of the outcomes of the patients. Method: The research was conducted to be single-centered, prospective, cross- sectional and definitive. Nine hundred and sixty seven consequtive patients have been examined at Istanbul Education and Research Hospital Emergency Department between 15.03.2016 and 15.05.2016 were included into the study. The vital parameters including NEWS criteria and the perfusion index of the patients were measured. Estimated NEWS scores was compared with others parameters of those patients. Results: 533 (%55,1) female and 434 (%44,9) male, totally 967 patients were enrolled to the study. The mean age of the patients were 74,8±6,9 (Median: 74 years, interval 65-97). The initial NEWS scores of the patients had a significant negative correlation with those Pİ.