Alt solunum yolu enfeksiyonu tanısıyla yatırılarak tedavi edilen 0-2 yaş arası çocuklarda hastalığın şiddeti ile nötrofil/lenfosit oranı ve CRP arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the violence of the disease and the neutrophil / lymphocide rate and CRP in children between 0-2 years treated with the infection of the lower respiratory infection
  1. Tez No: 622403
  2. Yazar: ÖMER GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM EROL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Çalışmamızda çocuk servisinde yatırılarak tedavi edilen alt solunum yolu enfeksiyonu tanısı alan 0-2 yaş arası çocuklarda nötrofil lenfosit oranları (NLO),CRP nin hastalık şiddeti ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Bu prospektif kesitsel çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi çocuk servisinde 01.12.2018 – 04.01.2020 tarihleri arasında pnömoni veya alt solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle yatırılarak takip edilen 0-2 yaş arası 158 hasta dahil edildi. Hastaların yaşı, cinsiyeti, laboratuar sonuçları ve bronşiolit skorlanması kaydedildi. Bu skorlamaya göre hastalık ciddiyeti hafif, orta ve ağır olarak değerlendirildi. Bulgular: Hastalık ciddiyet skoru ile grupların yaş ortalamaları arasında (p=0,061) ve cinsiyet dağılımları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmemiştir (p=0,392). Hastalık ciddiyet skoru ile CRP değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmiştir (p=0,014). Hastalık ciddiyeti hafif grubunun CRP değerleri ciddiyeti orta olan grupdan anlamlı derecede düşük bulunmuş (p=0,04), diğer gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmemiştir (p>0,05). Hastalık ciddiyet skoru ilenötrofil/lenfosit(N/L)oranı değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmiştir (p=0,007). Hafif grubunun N/L oranı orta ve ağır gruplardan istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulunmuş (p=0,003, p=0,006), orta ve ağır gruplarınhastalık ciddiyet skoru ile yaş değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon gözlenmemiştir (r=0,081 p=0,311).Hastalık ciddiyet skoru ile CRP değerleri arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı korelasyon gözlenmiştir ( r=0,159 p=0,046). Sonuç: Nötrofil lenfosit oranında artış, CRP artışı pnömoni ve alt solunum yolu enfeksiyonu tanılı hastaların klinik ciddiyetiyle ilişkilidir ve hastaların tedavi planı kararında çocuk servisinde yatan 0-2 yaş arası alt solunum yolu enfeksiyonu tanısıyla servisde yatan çocukların prognozunu değerlendirmek için kullanılabilecek faydalı parametrelerdir.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, it was aimed to evaluate neutrophil lymphocyte ratios (NLO) and CRP's relationship with disease severity in children aged 0-2 years who were diagnosed with lower respiratory tract infection that was hospitalized and treated in the pediatric clinic. Material and Method: This prospective cross-sectional study included 158 patients, aged 0-2 years, who were hospitalized between 01.12.2018 and 04.01.2020 in the pediatric clinic of the Health Sciences University Bağcılar Training and Research Hospital between 01.12.2018 and 04.01.2020. Patients' age, gender, laboratory results, and bronchiolitis scoring were recorded. According to this scoring, the severity of the disease was evaluated as mild, moderate and severe. Results: No statistically significant difference was observed between the disease severity score and the mean age of the groups (p = 0.061) and gender distributions (p = 0.392). A statistically significant difference was observed between disease severity score and CRP values (p = 0.014). CRP values of the mild disease severity group were found to be significantly lower than the group with moderate severity (p = 0.04) and no statistically significant difference was observed between the other groups (p> 0.05). A statistically significant difference was observed between the disease severity score ilenutrophil / lymphocyte (N / L) ratio values (p = 0.007). The N / L ratio of the light group was found to be statistically significantly lower than the medium and heavy groups (p = 0.003, p = 0.006), and no statistically significant correlation was observed between the severity score and age values of the medium and heavy groups (r = 0.081 p = 0.311). A statistically significant correlation was observed between the disease severity score and CRP values (r = 0.159 p = 0.046). Conclusion: The increase in neutrophil lymphocyte ratio, CRP increase is associated with the clinical severity of patients diagnosed with pneumonia and lower respiratory tract infection, and are useful parameters that can be used to evaluate the prognosis of children staying in the service with the diagnosis of lower respiratory tract infection between the ages of 0-2.