S.B.Ü. Okmeydanı Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde pnömoni teşhis edilen çocuklarda tedavi başarısının göstergesi olarak serum C-reaktif protein ve lökosit düzeylerinin retrospektif olarak karşılaştırılması
Retrospective comparison of c-reactive protein and leukocyte levels of children diagnosed with pneumonia as A sign of treatment success in University of Medical Sciences Okmeydani Health Practice and Research Center
  1. Tez No: 534302
  2. Yazar: EBRU ÜNÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç Pnömoni, gelişmekte olan ülkelerde çocuklarda önemli bir mortalite nedenidir. Bu nedenle, pnömoninin erken ve etkili tedavisi çok önemlidir. Bu çalışma; S.B.Ü Okmeydanı Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları servisinde pnömoni nedeniyle yatırılarak tedavi edilen çocuklarda demografik özellikleri, yaş ve cinsiyet dağılımını saptamak, prognozu etkileyen faktörleri tespit etmek, serum C-Reaktif Protein ve lökosit düzeylerinin farklı antibiyotikler ile tedavi süresince seyrini, tedavisi başarılı olan bütün hastalarda seviyelerinin azalıp azalmadığını ve buna göre antibiyotiklerin pnömoni tedavisindeki etkisini saptamak üzere planlanmıştır. Gereç ve Yöntemler Hastanemizin Panates sistemi kullanılarak 01.10.2016 tarihinden 01.10.2017 tarihine kadar olan süre içinde hastanemizde bulunan çocuk servisinde yatırılarak pnömoni tanısıyla tedavi edilmiş olan 0-17 yaş arasındaki hastaların epikrizleri ve tetkik sonuçları retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya 17 yaşından büyükler, pnömoni nedeniyle ayaktan tedavi görenler, alt solunum yolu enfeksiyonu dışında enfeksiyonu olanlar ve immün yetmezliği olanlar dahil edilmedi. Antibiyoterapinin hem birinci günü hem de ilerleyen günlerindeki C-reaktif protein ve tam kan sayımı sonuçları bulunan hastalar çalışmaya dahil edildi. Retrospektif bir çalışmadır. Çalışmada toplanan verilerin istatiksel analizi SPSS 15.0 programı kullanılarak yapılmıştır. Bulgular Toplam 237 hasta çalışmaya dahil edildi. 103 hastaya (%43,46) monoterapi, 128 hastaya (%54,01) birden fazla antibiyotik ile kombinasyon tedavisi uygulanmıştır. 6 hastanın (%2,53) tedavisi ile ilgili bilgilere kayıtlarda ulaşılamamıştır. Monoterapi alan hastalar ile kombinasyon tedavisi alan hastaların tedavi süresince CRP, lökosit sayısı, nötrofil yüzdesi ve lenfosit yüzdesi değerlerinin değişimleri karşılaştırıldığında aralarında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Farklı monoterapiler birbirleriyle ve farklı kombinasyon tedavileri birbirleriyle karşılaştırıldığında da aralarında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Sonuç Farklı antibiyoterapiler alan hastaların CRP, lökosit sayısı, nötrofil yüzdesi ve lenfosit yüzdesi değerlerinin seyri arasında anlamlı fark bulunamamıştır. Gereksiz ve yanlış antibiyotik kullanımı direnç gelişimine neden olmakta ve ileride tedavisi daha zor olabilecek enfeksiyonlara zemin hazırlamaktadır. Bu nedenle, akılcı antibiyotik kullanımının toplum sağlığı açısından hekimlerin önemli bir görevi olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim Pneumonia is an important cause of mortality in children in developping countries. For this reason, early and efficient treatment of pneumonia is very important. The aim of this study is to determine the age and gender distribution, demographical features, factors affecting the prognosis, the course of serum C-reactive protein and the number of leukocytes during treatment, whether their levels had decreased in all patients treated successfully, and the efficiency of different antibiotics in children diagnosed with pneumonia in our hospital. Materials and Methods The discharge reports and test results of patients who are 0-17 years old, who were diagnosed with pneumonia and who had inpatient treatment from 01.10.2016 to 01.10.2017 in our hospital in the children's ward were examined retrospectively using Panates software in our hospital. Patients who are older than 17 years, who had outpatient treatment, who had infections apart from lower respiratory tract infections, and who are immune deficient were excluded from our study. The success in treatment of different antibiotics were planned to be compared. For this reason, patients who had serum C-reactive protein and complete blood count results measured both on the first day and the preceding days of their treatment were included. Our study is retrospective. The collected data was statistically analyzed using SPSS 15.0 software. Results 237 patients were included in our study. 103 patients (%43,46) were treated with monotherapy, 128 patients (%54,01) were treated with combination therapy including more than one type of antibiotics. No information was found about the therapy of 6 patients (%2,53) in the medical records. The course of CRP, the leukocyte number, the percentage of neutrophils and the percentage of lymphocytes of patients who had monotherapy and combination therapy were compared, and no significant difference was found. Different type of monotherapies were compared with each other, and no significant difference was found. Different type of combination therapies were compared with each other, and no significant difference was found. Conclusion No significant difference was found in the course of CRP levels, the leukocyte number, the percentage of neutrophils and lymphocytes during treatment of patients who had different antibiotics. Inappropriate use of antibiotics causes the development of resistance and lead to infections whose treatment might be more difficult. For this reason, appropriate prescription of antibiotics is an important duty of physicians for preserving the health of all community.