Çocuk servisinde yatırılarak tedavi edilen alt solunum yolu enfeksiyonu tanılı 0-36 ay arası yaş grubu çocukların aynı yaş grubu sağlıklı çocuklar ile vitamin A ve vitamin D düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of vitamin A and vitamin D serum levels between children aged 0-36 who have been in interned with lower respiratory infection disease diagnosis in pediatrics ward and healthy children of the same age group
  1. Tez No: 658091
  2. Yazar: HARUN ÇATAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM EROL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Alt solunum yolu enfeksiyonları özellikle küçük çocuklarda sık görülmekte olup aynı zamanda hastaneye yatırılarak tedaviyi gerektirmektedir. Çalışmalarda alt solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle takip ve tedavi edilen hastalarda vitamin A ve D düzeylerinin düşük olduğu bildirilmiştir. Çalışmamızda 0-36 ay grubu alt solunum yolu enfeksiyonu tanısıyla takip edilen çocuklarda serum vitamin A ve serum vitamin D düzeylerinin saptanarak, aynı yaş grubundaki sağlıklı çocuklarla karşılaştırılması ve bu vitamin eksikliklerinin alt solunum yolu enfeksiyonu gelişiminde bir risk faktörü olup olmadığının saptanması amaçlanmıştır. Çalışmamızda 01 Şubat 2020-30 Haziran 2020 tarihleri arasında Bağcılar EAH Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniğine başvuran 0-36 ay arası alt solunum yolu enfeksiyonu tanısı ile izlenen ve serum A ve D vitamini saptanması için kan alınan 82 çocuk çalışmaya alındı. Polikliniğe rutin kontrol için başvuran ve serum A ve D vitamin düzeyleri bakılan 58 sağlıklı çocuk kontrol grubu olarak alındı. Çocukların yaş, cinsiyet, boy ve kilo değerleri kaydedildi. Çalışmamıza katılan hasta grubunun vitamin D ortalaması 15,96±7,49ng/ml, kontrol grubunun vitamin D ortalaması 32,19±14,27 ng/ml olup istatistiksel olarak hasta grubunun vitamin D düzeyi anlamlı derecede düşük bulunmuştur (p=0,0001). Çalışmamıza katılan hasta grubunun vitamin A ortalaması 170,42±60,42 ng/ml, kontrol grubunun vitamin A ortalaması 284,42±71,2 ng/ml olup istatistiksel olarak hasta grubunun vitamin A düzeyi anlamlı derecede düşük bulunmuştur (p=0,0001). Çalışmamızda vitamin D değişkeni ile vitamin A değişkeni arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı korelasyon gözlenmiştir (r=0,432 p=0,0001). ASYE geçiren çocuklarda vitamin A ve vitamin D düzeyleri sağlıklı çocuklara göre daha düşük görülmekte olup bu çocukların vitamin değerlerinin kontrol edilmesi ve gereğinde uygun tedavi verilmesinin ASYE'ye bağlı gelişen morbidite ve mortaliteyi azaltacağını öngörmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Lower respiratory tract infections are highly common in infants and mostly require hospitalization. In recent studies, it is shown that patients who are treated or followed for lower respiratory tract infections, have low levels of vitamin A and vitamin D. In our study, we aimed to determine whether low levels of serum vitamin A and vitamin D should be considered as risk factors for development of lower respiratory tract infections by checking the vitamin levels of children, 0-36 months, who are treated or followed for lower respiratory tract infection and comparing the results with the levels of healthy population of the same age group. In our study, 82 patients of 0-36 months old, who applied to Bağcılar EA Hospital Pediatric Clinic between February 1st 2020 and June 30th 2020, with the diagnosis of lower respiratory tract infection were included. Their serum vitamin A and vitamin D levels were compared to those of 58 healthy children who came to the clinic for routine check-ups and were selected as control group. Age, sex, hight and weight of both groups were noted. The average vitamin D level of patients with infection was found to be 15,96±7,49ng/ml whereas the average vitamin D level of the control group was 32,19±14,27 ng/ml, which is statistically meaningful (p=0,0001). The average vitamin A level of ill children and the control group were found as 170,42±60,42 ng/ml and 284,42±71,2 ng/ml respectfully, which is also statistically meaningful (p=0,0001). In our styudy, we found a statistically meaningful correlation between the vitamin D variable and vitamin A variable. (r=0,432 p=0,0001). Children who have lower respiratory tract infection have much lower vitamin A and vitamin D levels compared to healthy children, therefore we predict that checking the vitamin levels of children and providing the required treatment will lower the mortality and morbidity due to lower respiratory tract infections.