Multiple sklerozve uyku bozukluğu yakınmaları olan hastaların prospektif değerlendirilmesi
Prospective evaluation of patients with multiple sclerosis and sleep disorders
  1. Tez No: 622494
  2. Yazar: SONGÜL BAVLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ İNANÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yorgunluk, gündüz aşırı uykululuk ve uyku bozuklukları MS'te çok sık görülebilmekte ve dizabiliteyi sekonder olarak arttırabilmektedir. Çalışmamızda bu semptomların birbirleriyle ve uyku bozukluklarıyla olan ilişkisini hem öznel skalalarla hem de objektif testlerle değerlendirmeyi amaçladık. Polikliniklerimize yorgunluk, gündüz aşırı uykululuk ve kötü uyku şikayetleriyle başvuran EDSS skoru 3'ün altında olan, atak döneminde olmayan, son 3 ayda atak geçirmemiş ve steroid kullanmamış olan 30'u kadın, 11'i erkek olmak üzere 18 yaş üstü 41 RRMS hastasını dahil ettik. Hastaların Epworth Uykululuk Ölçeği (EUÖ), Yorgunluk Şiddet Ölçeği (YŞÖ), Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği (HAD), yaygın vücut ağrısı için Vizüel Analog Skala (VAS), Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) skorlarını ve bir gece Polisomnografi (PSG) ve ertesi gün yaptığımız Çoklu Uyku Latans Testi (ÇULT) verilerini kaydettik. İnterferon (IFN) kullananlar (n=25) ve diğerleri (n=16) olmak üzere iki gruba ayırarak da değerlendirdik. YŞÖ'ye göre %73,2 oranında yorgunluk saptadık. EUÖ'ye göre %34 oranında gündüz aşırı uykululuk saptadık. PSG-ÇULT'a göre %60,9 oranında patolojik uykululuk saptadık. PUKİ'ye göre tüm hastalarımızda %66,29 oranında, yorgunluğu olan hastalarda %70 oranında kötü uyku kalitesi saptadık. PSG-ÇULT'a göre ise tüm hastaların %90,24'ünde, yorgunluğu olan hastaların %86,6'sında uyku bozukluğu saptadık. Tedavide İnterferon beta kullanımı ile ÇULT' ta ortalama uyku latansı arasında korelasyon bulduk (p=0,048).
Özet (Çeviri)
Fatigue, excessive daytime sleepiness and sleep disturbances are very common in MS and may increase disability secondary. In our study, we aimed to evaluate the relationship between these symptoms and sleep disorders with both subjective scales and objective tests. In our study, 41 RRMS patients over the age of 18, including 30 females and 11 males, who had EDSS score less than 3, who had no relaps during the last 3 months and who had not used steroids in the last 3 months, admitted to our outpatient clinics with complaints of fatigue, excessive daytime sleepiness and poor sleep have included. We recorded the Epworth Sleepiness Scale (ESS), Fatigue Severity Scale (FSS), Hospital Anxiety Depression Scale (HAD), Visual Analogue Scale (VAS) for generalized body pain, Pittsburg Sleep Quality Index (PSQI) scores and one-night Polysomnography (PSG) and the next day Multiple Sleep Latency Test (MSLT) data. Interferon (IFN) users (n = 25) and others (n = 16) were divided into two groups. We found fatigue in 73.2% of the patients. We found excessive daytime sleepiness by 34%, according to ESS. According to PSG-MSLT, pathological sleepiness was detected in 60.9% of the patients. According to PSQI, 66.29% of all patients and 70% of patients with fatigue had poor sleep quality. According to PSG-MSLT, 90.24% of all patients and 86.6% of patients with fatigue had sleep disturbances. We found a correlation between the use of interferon beta and the mean sleep latency in MSLT (p = 0.048).