Piperonil grubu ihtiva eden yeni bir metakrilat monomerinin sentezi , karakterizasyonu ve kopolimerizasyonu
Synthesis, characterization and copolymerization of new methacrylate monomer with piperonnyl group
- Tez No: 622524
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın ilk basamağında 1,3-benzodioksol-5-metanamin, bileşiği kloroasetil klorür ile, diklorometan çözücüsünde, oda sıcaklığında etkileştirilerek yerdeğiştirme tepkimeleri yardımıyla ara ürün elde edildi. Daha sonra elde edilen ara ürüne sodyum metakrilat ile asetonitril çözücüsünde 70-80ºC de etkileştirilerek yer değiştirme tepkimeleri yardımıyla monomer sentezlendi ve karakterize edildi. Daha sonra MBAOM monomerinin homopolimeri, cam ampul içerisinde, azot atmosferi altında, azobisizobütironitril (AIBN) başlatıcısı ile 1,4-dioksan çözücüsünde 65ºC sıcaklıkta sentezlendi. Glisidil metakriklat (GMA) ve 2-[(metoksi-1,3-benzodioksol-5-il) metanamin]-metakrilat (MBAOM) monomerlerinin AIBN başlatıcısı ile 1,4-dioksan çözücüsü varlığında 65ºC sıcaklıkta kopolimerleri sentezlendi. Monomerin, homopolimerin ve kopolimerlerin yapıları, IR, 1H-NMR ve 13C-NMR teknikleri kullanılarak karakterize edildi. Kopolimerdeki monomer bileşimi 1H-NMR analiz ile belirlendi. Homopolimer ve kopolimerlerin termal davranışları, termogravimetrik analiz (TGA), diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC) yöntemleri kullanılarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
In the first step of this study, 1,3-benzodioxol-5-methanamine was obtained with the compound chloroacetyl chloride in the solvent of dichloromethane from the recoil peaks which could affect the room. Then, by searching the products obtained, sodium methacrylate and acetonitrile solvent were reacted at 70-80ºC and displacement reactions were synthesized and intermittent monomer. The homopolymer of the MBAOM monomer was then synthesized in a glass vial under an atmosphere of nitrogen with an azobisisobutyronitrile (AIBN) initiator in a 1,4-dioxane solvent at a temperature of 65ºC. Copolymers of glycidyl methacrylate (GMA) and 2-[(methoxy-1,3-benzodioxol-5-yl) methanamine]-methacrylate (MBAOM) monomers were synthesized with the AIBN initiator and 1,4-dioxane solvent at 65ºC. The structures of monomers, homopolymers and copolymers, IR, 1H-NMR and 13C-NMR were included in the lectures. The monomer composition in the copolymer was determined by 1H-NMR analysis. Thermal behavior of homopolymers and copolymers, thermogravimetric analysis (TGA), differential scanning calorimetry (DSC) methods.