Hastaların postoperatif erken dönem konfor düzeyleri
Comfort levels of patients at early postoperative period
- Tez No: 622534
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVBAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Cerrahi işlem geçiren hastaların ameliyat sonrası erken dönemde konfor düzeylerini belirlemek amacıyla yapılan araştırma tanımlayıcı ve kesitsel olarak planlanmıştır. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nin ortopedi, üroloji, KBB, genel cerrahi 1, genel cerrahi 2, beyin cerrahi ve plastik cerrahi kliniklerinde yürütülen araştırmaya; bu kliniklerde yatmakta olan, araştırma kriterlerine uyan ve katılımı kabul eden 157 hasta dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında 'Kişisel Bilgi Formu', ağrı değerlendirmesi için 'Görsel Kıyaslama Ölçeği', konfor düzeyini belirlemek için 'Erken Postoperatif Konfor Ölçeği' kullanılmıştır. Verilerin değerlendirmesinde tanımlayıcı istatistikler için frekans ve yüzdelik hesaplama, normal dağılım gösteren veriler için bağımsız gruplarda t testi, normal dağılım göstermeyen verilerde ise Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda hastaların yaş ortalamasının 47,57±18,96 olduğu, %52,9'unun erkek, %63,7'sinin evli, %33,8'inin orta öğretim mezunu olduğu, %73,9'unun çalışmadığı, %66,2'sinin ise aylık gelirinin giderine denk olduğu tespit edilmiştir. Hastaların klinik özelliklerinde; %26,1'inin genel cerrahi, 9,6'sının ortopedi kliniklerinde ameliyat olduğu; %60,5'inin klinik öyküsünde kronik hastalığının olmadığı, %43,9'unun sürekli ilaç kullandığı, %73,2'sinin daha önce bir cerrahi işlem deneyimlediği, %49'unun ASA 1 grubunda yer aldığı, %63,7'sinin cerrahi işleminin yaklaşık 1 saat sürdüğü görülmektedir. Ağrı yaşayan bireylerin %33,1'inin hafif ağrı yaşadığı, %23,6'sının ağrı yaşamadığı belirlenmiştir. Hastaların düzenli ilaç kullanma durumlarına ve ağrı düzeylerine göre EPKÖ puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the comfort levels of patients undergoing surgical procedures in the early postoperative period. The study was carried out in the orthopedics, urology, ENT, general surgery 1, general surgery 2, brain surgery and plastic surgery clinics of Balcalı Hospital of Çukurova University Faculty of Medicine; 157 patients hospitalized in these clinics, meeting the research criteria and accepting participation were included. 'Personal Information Form' was used for data collection, 'Visual Benchmarking Scale' for pain assessment, and 'Early Postoperative Comfort Questionnaire' to determine comfort level. In the evaluation of the data, frequency and percentage calculation were used for descriptive statistics, independent samples t test was used for data showing normal distribution, and Kruskal Wallis test was used for data that did not show normal distribution. As a result of the study, the mean age of the patients was 47.57 ± 18.96, 52.9% were male, 63.7% were married, 33.8% were secondary school graduates, 73.9% were not working, 66.2 of them were found to be equivalent to the monthly income. Clinical features of the patients; 26.1% had general surgery and 9.6 had orthopedic surgery; 60.5% had no chronic disease, 43.9% had continuous medication, 73.2% had experienced a previous surgical procedure, 49% had ASA 1, 63.7% It is seen that the surgical procedure lasted about 1 hour. It was determined that 33.1% of the individuals who experienced pain had mild pain and 23.6% had no pain. It was found that there was a statistically significant difference between the mean scores of EPCQ according to the patients 'regular drug use and pain levels.