Kanser hastalarında nötrofil/lenfosit oranlarının ve CRP değerlerinin enfeksiyon ile ilişkisinin retrospektif değerlendirilmesi
In cancer patients retrospective assessment of neutrophil/lymphocyte ratio and CRP value correlation with infections
- Tez No: 622551
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDE AYDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve Amaç: C-reaktif protein (CRP), inflamasyon, malignite ve otoimmün hastalıklar gibi birçok durumda serum seviyesi hızla artan bir akut faz reaktanıdır. Nötrofil/lenfosit oranı (NLO) da sistemik inflamasyonun göstergesi olarak kullanılmaktadır. Güncel çalışmalarda CRP ve NLO düzeyinin hem enfeksiyon tanısında hem kanser takibinde prognozu belirlemede önemli olduğu belirtilmesine rağmen solid tümörlü hastalarda cut-off seviyeleri ile ilgili az sayıda çalışma vardır. Bu çalışmada yatırılarak tedavi alan erişkin solid organ kanserli hastalarda enfeksiyonla CRP cut-off seviyeleri ve NLO ilişkisi araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: 2013- 2018 yılları arasında ZBEÜ Onkoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Servislerinde yatan enfeksiyona ait klinik bulgu ile birlikte radyolojik ve/veya mikrobiyolojik kanıtı olan solid maligniteli 240 hasta Grup 1, enfeksiyöz bulgu saptanmayan 240 hasta ise Grup 2 olarak çalışmaya retrospektif dahil edildi. Her iki grup da metastatik kanser hastaları ve metastazı olmayanlar olarak alt gruplara ayrıldı. Bulgular: Grup 1'de başvuru ve 24.
Özet (Çeviri)
İntroduction and purpose: C-reactive protein (CRP) is an acute phase reactant with rapidly increasing serum levels in many conditions such as inflammation, malignancy and autoimmune diseases. Neutrophil / lymphocyte ratio (NLR) is also used as an indicator of systemic inflammation. Recent studies have pointed out that CRP and NLR levels are important in determining the prognosis for cancer and diagnosis of infection but there are few studies on cut-off levels in patients with solid tumors. In this study, the relationship between CRP cut-off levels with infection and NLR with infection has investigeted in adult solid organ cancer patients receiving inpatient treatment. Materials and Methods: Patients with solid cancer hospitalized in ZBEU Oncology and Infectious Diseases between 2013-2018 were included to study retrospectively. Patients seperated into 2 groups; 240 patients with clinical and radiological or microbiological evidence of infection as group 1, 240 patients with no signs of infection as group 2. Both groups were subdivided into patients with metastatic cancer and non-metastatic cancer.