Kronik böbrek yetmezliği tanılı kişilerde infeksiyon risk skorlarının hesaplanması ve inflamatuar belirteçlerin incelenmesi
Calculation of infection risk scores and examination of inflammatory markers in people diagnosed with chronic renal failure
- Tez No: 915562
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT ÖZSÜT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Bakteriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışmada kronik böbrek yetmezliği (KBY) olan hastalarda infeksiyon tanısını öngörmede kullanılabilecek biyobelirteçleri ve infeksiyon risk skorlarını belirlemeyi, infeksiyonun alt türüne göre biyobelirteçleri ve risk skorlarını ayrı ayrı irdelemeyi ve bu hasta grubunda biyobelirteçlerin cut-off değerlerini yeniden gözden geçirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Çalışma Ocak 2019 ve Nisan 2020 tarihleri arasında tek merkezde yapıldı. Evre 3, evre 4 ve evre 5 KBY olan hastaların dosyaları geriye dönük olarak incelendi. 18 yaşından büyük 508 hasta çalışma kapsamına alındı. Veriler SPSS 21 paket programıyla değerlendirildi. Sürekli verilerin bağımsız iki grup karşılaştırılmasında veriler normal dağılmadığı için Mann Whitney U testi kullanıldı. Kategorik verilerin karşılaştırılmasında Ki kare testi ve Fisher exact testi kullanıldı. Sürekli veriler üç grup karşılaştırmasında; veriler normal dağılmadığından Kruskal Wallis testi kullanıldı, post-hoc analizler Dunn testiyle incelendi. Cut-off değerlerinin belirlenmesinde ROC analizinden yararlanıldı. Tüm testler çift yönlüydü ve p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to determine the biomarkers and infection risk scores that could be used to predict infection in patients with chronic kidney disease (CKD), to examine biomarkers and risk scores separately according to the subtype of infection, and to reevaluate the cut-off values of these biomarkers in this patient group. Materials and Methods: The study was conducted at a single center between January 2019 and April 2020. The files of patients with stage 3, stage 4, and stage 5 CKD were retrospectively reviewed. A total of 508 patients over 18 years old were included in the study. Data were analyzed using the SPSS 21 package program. The Mann Whitney U test was used for independent two-group comparisons of continuous data since the data were not normally distributed. The chi-square test and Fisher exact test were used for comparing categorical data. The Kruskal Wallis test was used for comparing continuous data among three groups, followed by post-hoc analysis with the Dunn test. ROC analysis was used to determine predictive values. All tests were two-tailed, and p 0.05).