Tip 2 diabetes mellitus hastalarında serum asimetrik dimetilarjinin(ADMA) düzeylerinin kan lipid parametreleri, HbA1c ve karotis intima media kalınlığı arasındaki ilişki
Relationship between blood lipid parameters, HbA1c and carotid intima media thickness of serum asymmetric dimethylarginine (ADMA) levels in patients with type 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 622580
  2. Yazar: OSMAN ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ESMA GÜLDAL ALTUNOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Dünyada ve ülkemizde en çok görülen baslıca hastalıklardan biri olan tip 2 diyabet hastalarında en sık ölüm nedeni (% 50-80 oranında) kardiyovaskuler hastalıklar(KVH) nedeni ile gerçeklesmektedir. Tip 2 diyabette ateroskleroz gelismesinde en önemli rol oynayan faktör endotel disfonkisyonu olup bundada major patoloji nitrik oksit düzeyinde ve fonksiyonunda ki değisikliklerdir. Asimetrik dimetilarjinin (ADMA) insanda nitrik oksit biyosentezinin majör inhibitörüdür. Yapılan son çalısmalarda plazma ADMA düzeylerindeki artısın endotel disfonksiyonu ve artmıs aterogenez ile iliskili olduğu gösterilmistir. Birçok endokrin hastalıkta kardiyovasküler riske katkıda bulunan artmıs ADMA düzeyleri saptanmıstır. Birçok bilim adamı ADMA'yı yeni bir kardiyovasküler risk faktörü olarak düsünmektedir. Gelecekteki kardiyovaskuler hastalıkları iyi predikte eden karotid arter intima-media kalınlığı(İMK), yetiskinlerde jeneralize aterosklerozun bir belirtecidir. Biz yaptığımız bu çalısmada amacımız tip2 diyabet hastalarında ADMA düzeylerinin, kan lipid parametreleri, HbA1c ve karotis İMK arasında ki iliskiyi irdelemekdi. Bu doğrultuda hastanemiz diyabet polikliniğine basvuran 41' erkek, 44'ü kadın olmak üzere tip2 diyabet hastasını çalısma grubumuza aldık. Yaptığımız çalısmada serum ADMA düzeyi ile HbA1c ile karotis intima media kalınlığı(ĐMK) parametreleri arasında iliski gözlemledik fakat diğer paremetreler (lipid profili, yas , Diyabet yası…vs) arasında bu iliskiyi gözlemlemedik, Daha önce ADMA ile yapılan çalısmalarla bizim çalısmamızı kıyasladığımızda bazı çalısmaların sonuçlarını bizim çalısmamızın sonuçları ile parelel bulurken, bazı çalısmaların sonuçlarını ise zıt yönde bulduk. Bunu da yapılan çalısmalarda metodoloji farkının olması, kullanılan laboratuar yöntemlerinin değiskenliği, çalısma yapılan grublardaki vaka sayısının çoğunda yetersiz olması gbi etmenlere bağladık ve bu alanda daha genis ve daha ciddi çalısmalara gereklilik var olduğunu vurguladık.
Özet (Çeviri)
The most common cause of death (50-80%) in type 2 diabetes patients, one of the most common diseases in the world and in our country, is due to cardiovascular diseases (CVD). The most important factor in the development of atherosclerosis in type 2 diabetes is the endothelial dysfunction and the major pathology is the changes in nitric oxide level and function. It is the major inhibitor of asymmetric dimethylarginia (ADMA) in human nitric oxide biosynthesis. In recent studies, the increase in plasma ADMA levels has been shown to be associated with endothelial dysfunction and increased atherogenesis. Increased ADMA levels that contribute to cardiovascular risk have been detected in many endocrine diseases. Many scientists consider ADMA as a new cardiovascular risk factor. Carotid artery intima-media thickness (IMK), which predicts future cardiovascular diseases well, is a marker of generalized atherosclerosis in adults. Our aim in this study was to examine the relationship between ADMA levels, blood lipid parameters, HbA1c and carotid IMT in type2 diabetes patients. Accordingly, we included 41 'male and 44 female type2 diabetes patients, who applied to our hospital diabetes clinic, to our study group. In our study, we observed the relationship between serum ADMA level and HbA1c and carotid intima media thickness (IMK) parameters, but we did not observe this relationship between other parameters (lipid profile, age, diabetes age… etc.). While we found parallel with the results of our study, we found the results of some studies in the opposite direction. We have linked this to factors such as the difference in methodology in the studies conducted, the variability of the laboratory methods used, and the insufficient number of cases in the study groups. We emphasized the need for larger and more serious studies in this area.