Adolescent's perspective of violence
Ergenlerde şiddet algısı
  1. Tez No: 622590
  2. Yazar: ÇİMEN TEKİN GÜLDÖKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ÇATAY ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma Tarlabaşı Toplum Merkezi (TTM) tarafından yürütülen kapsamlı bir projenin bir ayağını oluşturmaktadır. Araştırmanın amacı 13-15 yaş grubundaki ergenlerin şiddeti farklı bağlamlarda (okul, ev, mahalle) nasıl algıladığını anlamaktır. Tarlabaşı'nda yaşayan katılımcılar ilki odak grup çalışması, ikincisi fotoğrafla tanımlama (photo elicitation) olmak üzere toplam iki oturuma katılmıştır. Odak grup çalışmasında 13 (12 kız, 1 erkek) katılımcı, fotoğrafla tanımlama oturumunda toplam 10 katılımcı 75 fotoğraf ile yer almıştır. Her iki oturumdan elde edilen verilen içerik analizi ve tematik analiz yöntemleri ile değerlendirilmiştir. Buna ek olarak Demografik Bilgi Formu ve çocukların farklı bağlamlardaki (okul, dokak, ev, işyeri) duygularına (korku, kötü hissetme, rahat hissetme) dair Yaşantı Anketi hem ebeveynler hem de çocuklar tarafından doldurulmuştur. Çalışma sonuçlarına göre en fazla algılanan (%51) şiddet türü çevresel şiddettir. En fazla okulda (%37,1) ve mahallede (%38,7), en yoğun olarak da arkadaşlar arasında (%28,57) şiddet deneyimden bahsedilmiştir. Bu çalışmanın özgün bulgularından“olumsuz deneyimler”olmuştur. Olumsuz deneyimler, şiddet tanımına girmeyen ancak ergenlerin hayatında belirgin olarak olumsuz bir yeri olan deneyimlerdir. Öyle ki, olumsuz deneyimlerden, şiddetten daha fazla oranda bahsedilmiştir. Cinsiyetçilik (%26,49) en yaygın olumsuz deneyim , okul (%43,51) yoğun bağlam, ebeveyn-çocuk ilişkisi (%39) en fazla olumsuz deneyim yaşanan ilişki olarak belirtilmiştir. Fotoğrafların %77si olumsuz deneyim ya da şiddet kategorisinde kodlanabilecek içeriktedir. %91'i mahalleyi görüntülemekte %79'u çevresel şiddet içermektedir. Bu çalışma çocukların mahallerinde güvenli ve iyi bir şekilde oynayamadığı ve sosyalleşemediğini, katılımcıların mahallelerinin ihmal edildiğini düşündüklerini göstermektedir. Ayrıca okulda bir çok farklı alanda olumsuz deneyim yaşadıkları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is a part of the larger project maintained by Tarlabaşı Community Center (TTM). The aim of this study is to focus on adolescents' (13-15 age group) perception of violence in different context (home, school, neighborhood). Participants living in Tarlabaşı, attended to two sessions (in first focus group, in second photo elicit technics were used ). In total 13 (12 girl, 1 boy) participant attended to focus group; 10 participants presented 75 photographs. The datas from two sessions were evaluated by content analysis and thematic analysis methods. Additionally, Demographic Questionnaire and Experience Questionnaire related with children's emotions (fearing; feeling bad or feeling comfortable) in different contexts (home, street, school, working place) are filled by both parents and children. According to the results of this study, the highest perceived type of violence is environmental violence ( %51), violence is experienced mostly at schools (%37,1) and the neighborhood (%38,7), there is a violence relationship between friends with the percentage of %28,57. The inventive finding of this study is negative experiences. Negative experiences are detrimental events that are not in definition of violence but have significant negative role in adolescents' life. Negative experience rates are higher than violence rates. Sexism (%26,49) is the wider one, negative experiences are perceived mostly at school (%43,51), parent-child relationship (%39) is the most mentioned relational context in negative experience manner. % 77 of the photographs were in category of negative experience and violence. 91% of them were in neighborhood, 79% of them were in the category of environmental violence. The study showed that the children cannot socialize and play safely and well, feel neglected in their neighborhood. They are exposed to negative experience in school in wide range of field.