Violence, vicarious trauma and politics of narrative in Emma Donoghue's Room and Eimear McBride's A Girl is a Half-formed Thing
Emma Donoghue'nun Room ve Eimear McBride'ın A Girl is a Half-formed Thing romanlarında şiddet, inkincil travma ve anlatı politikaları
- Tez No: 889786
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM TÜRE ABACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Modern travma romanına örnek oluşturan Emma Donoghue'nun Room (2010) ve Eimear McBride'ın A Girl is a Half-formed Thing (2013) romanları savunmasız anlatıcı ve alışılmışın dışında anlatı formları aracılığıyla travmatik deneyimin çok katmanlı doğasını vurgular. Room, fiziksel hapis, yabancılaşma ve cinsel istismar temalarını beş yaşındaki Jack'in bakış açısı ve sembolik anlatısı aracılığıyla incelerken; A Girl is a Half-fromed Thing ise şiddet, cinsel istismar ve bölünmüş kimlik temalarını, hikâyeyi bölük pörçük bir deneysel biçimle aktaran ergen bir anlatıcının objektifinden resmeder. Bu romanlar, biçemsel açıdan anlatılması zor travmatik deneyimleri aktarma konusunda dile meydan okur ve anlatıcıların psikolojik gelişimini farklı anlatısal öğeler vasıtasıyla ele alır. Bu tez, Dominick LaCapra ve Cathy Caruth'un kuramsal çerçevelerini temel alarak seçili romanlarda travma kavramının çok boyutlu yapısını, hayatta kalma travması ve ikincil travma kavramlarını metinsel örneklerle incelemeyi amaçlamaktadır. Tezin analiz bölümleri, karakterlerin travmatik olaylar sonrasında hayatta kalma çabalarına, kolektif bilinç içerisinde travmatik aktarımların resmedilişine odaklanır. Anlatı biçimlerinden, anlatıcı türünden ve travma anlatılarının temel özelliklerinden yola çıkarak bu tez, travmatik deneyimin, savunma mekanizmalarının ve genç kurgusal karakterlerdeki savunmasızlığın; sözel, anlatıya dayalı ve tematik dışavurumlarını anlamayı amaçlar.
Özet (Çeviri)
As examples of the modern trauma novel, Emma Donoghue's Room (2010) and Eimear McBride's A Girl is a Half-formed Thing (2013) highlight the multilayered nature of traumatic experience through vulnerable narrators and unconventional narrative forms. Room explores the themes of physical confinement, alienation and sexual abuse from the perspective of a five-year-old narrator, Jack, while A Girl is a Half-formed Thing portrays the themes of violence, sexual abuse and fragmented identity through the lens of an unnamed adolescent narrator, the girl, who conveys the story in an experimental half-formed style. Through the perspectives of these narrators, the selected novels challenge the language in terms of conveying inexpressible traumatic experiences and portray interrelated factors as stressors in the narrators' psychological development and their style of expression in the narrative. Based on the theoretical frameworks of Dominick LaCapra and Cathy Caruth, this thesis aims to form a connection between the selected novels in terms of traumatic complexes and hauntings by exploring the concepts of trauma of survival and trauma of witnessing. The analysis chapters focus on the survival attempts of the characters after traumatic incidents and portrayal of traumatic transference within the collective memory as well as encompassing the trauma of witnessing through the lens of the narrators. Drawing on the narrative styles, type of narrators and major tropes of trauma narratives, this thesis aims to understand the verbal, narrative and thematic manifestations of the traumatic experience, coping mechanisms and vulnerability in underage fictional characters.