İlkokul tarih öğretiminde çizgi roman kullanımı
The use of comics in primary school history teaching
  1. Tez No: 622609
  2. Yazar: ANGELIKI KOUGIOUROUKI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZKAN ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel Kültür Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çizgi romanlar zaman zaman çalışma ve analizleriyle birçok araştırmacının ilgisini çekmiş olup kendini sanatsal açıdan ifade etme özerklik biçimi oluşturmaktadır. Eğitimdeki rolü ve değeri küçük yaşlarda popülerliğini oldukça arttırdığını vurgulayıp, eğitimcilerin çalışma konusu olmuştur. 20. yüzyılın sonunda önemli eğitimciler, popüler görsel kültürden geleneksel ders içeriği ve ilgi veriler arasında tanzim“hareket”edebilmeleri için, özellikle çoğunluğu isteksiz okuyucular olarak görünen öğrencileri ilgilendiren, müfredatın farklı konuları öğretiminde çizgi romanı değerlendirmeyi önerdiler. Özellikle, öğrenciler için, çizgi romanlar ve onların tarih eğitimi için kullanımı, tarihteki olayların kavramına göre derinliğini inceleyerek kendi anlatımlarına güçlü bir araç olabilmesi, bilinçlice hareket edebilmeleri ve resme, çizime, teknolojiye göre görüş açılarını genişletme beklentisi bulunmaktadır. Çizgi romanda kullanılan konu Yunan tarihinden olması, özel bir ilgiye sebep olmasına neden olu. Bu kitabın geri kalan sayfalarında belirtilen belirli eğitim önerileri, eğitimcilerin geleneksel eğitim uygulamalarına yanı sıra, öğrencinin ön planda olduğu bir eğitim sistemi seçeneği ile zenginleştirebilme imkanı doğacaktır.
Özet (Çeviri)
The comics are works of an artistic form of self expression whose study and analysis has occasionally attracted the attention of many scholars. The role and value in educating has been the subject of study which highlighted the increased popularity in small groups. At the end of the 20th century, prominent educators suggested evaluating comics in the teaching of different subjects of the curriculum, involving students who seemed to be particularly reluctant readers, so that they could“act”between traditional lecture content and interest librarians from popular visual culture. In particular, there are anticipations for students to use comics and their use for history education as a powerful tool for their own narrative, to act consciously, and to expand their viewpoints by drawing, image, and technology, examining the depth of events in history. The use of comics with themes from Greek history was a thematic challenge of special interest. I hope that with the use of this teaching proposal, expressed in the following pages of this paper, teachers will be able to enrich the traditional educational practice with an alternative student-centered process.