Prostat kanserine karşı üretilen aşının in vivo toksikolojik analizi
Prostate cancer vaccine in vivo toxicological analysis
  1. Tez No: 622608
  2. Yazar: İLKNUR TUBA GÖKSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESEN BAKHAUTDIN, YRD. DOÇ. DR. BAKYTZHAN BAKHAUTDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Prostat kanseri, dünyada erkek popülasyonu arasında en sık görülen ve ölüm oranı yüksek olan bir kanser türüdür. Erken evrede cerrahi ve radyasyon tedavisi başarılı olurken, ileri evredeki metastatik tümörlerde uygulanılan tedavilerle istenilen sonuçlara ulaşılamamıştır. Nanoparçacık ve hücresel immünoterapi yöntemlerinin geliştirilmesiyle prostat kanserine karşı yeni tedavi yolları ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada, altın nanoparçacık bazlı aşısı molekülünün (PAP - AuNPs - CpG - Poli (I:C) - PEI) canlı üzerindeki toksik etkisi in vivo deneylerle araştırıldı. Yapılan çalışma boyunca tam kan değerleri, karaciğer, böbrek ve dalak histopatolojisi ve immünoglobulin E (IgE) değerleri incelendi. Altın nanoparçacık bazlı molekülü C57B6 türü farelere tek doz ve çoklu doz şeklinde karın boşluğundan verildi. Tek doz 1 hafta boyunca bir kez, çoklu doz ise 2 hafta boyunca belirlenen günlerde enjekte edildi. Deney süresi boyunca kilo takibi yapılan tek ve çoklu doz grupları, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında anlamlı bir değişiklik tespit edilmedi. Biyokimya ve tam kan sayımı (hemogram) sonuçlarında ise kontrolle tekli doz arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmezken, çoklu dozda albumin (ALB), kan üre nitrojeni (BUN) ve total protein (TP) değerlerinde anlamlı bir düşüş görüldü. Tek doz ve çoklu doz altın nanoparçacık (AuNPs) molekülü uygulanmış farelerin karaciğer dokusunda histopatolojik bulgular gözlenirken, böbrek ve dalak dokularında patolojik bulgulara rastlanmadı. Altın nanopartikül uygulanmış iki grubun da kan serum IgE değeri kontrol ile karşılaştırıldığında anlamlı bir fark görülmedi. İn vitro çalışmaları ardından AuNPs molekülünün fareler üzerinde yapılan in vivo çalışmalar sonucunda da ciddi bir toksisiteye neden olmadığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is the most common cancer type with mortality rate among men worldwide. Late stage metastatic tumor treatments don't attain the expected result while surgical and radiation therapy succeed with early-stage. By the development of nanoparticle and cellular immunotherapy methods, new therapies are developed for prostate cancer. In this study, gold nanoparticle based prostate cancer vaccine molecule (PAP - AuNPs - CpG - Poli (I:C) - PEI), was studied for toxic effect on organism by in vivo. Blood test, liver, kidney and spleen histopatology and immunoglobuline E (IgE) level were analyzed the study. Gold nanoparticle based molecule was injected in single and multiple doses in C57B6 mice by intraperitoneal (ip). The single dose injection was performed one time throughout a week, the multiple dose was injected at 3th and 7th days through two weeks. There was no significant change in body weight between gold nanoparticle based molecule and control groups in both single and multiple doses. Between control and single dose groups, biochemistry and complete blood count (hemogram) data were not found to be significant. In contrast, in multiple dose, albumin (ALB), blood urea nitrogen (BUN) and total protein (TP) were significantly decreased. The liver, kidney and spleen of 3 groups were examined histopathologically. Although, the liver of gold nanoparticle received mice's liver had some histopathological differences, kidney and spleen were similar to control group. Blood serum IgE level was not significantly different between gold nanoparticle and control group. After in vitro cytotoxicity studies, in vivo toxicity studies also revealed that gold nanoparticle based molecule does not cause severe toxicity.