Vakıf ve devlet üniversitelerinde hile kavramının farkındalığı: Ankara ili örneği
Awareness of fraud concept in foundation and public universities: The case of Ankara province
  1. Tez No: 622705
  2. Yazar: ÖMER EKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKMEN DERDİYOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Gelişen piyasalar ile işletmeler için farklı dinamikler ortaya çıkmıştır. Küreselleşen dünyada işletmeler, rekabet güçlerini artırmak için çalışmakta ve maliyetlerini azaltmak için politikalar belirlemektedir. Bu rekabetçi ortamda işletmeler için hile önemli bir risk faktörü olarak karşımıza çıkmaktadır. Hileli işlemler çoğunlukla tespit edilememekte ve işletmeler için büyük zararlara neden olmaktadır. Bu çalışmada devlet ve vakıf üniversitesi çalışanlarının hile kavramı farkındalığının ölçülmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızın birinci bölümünde hile kavramı, hata ve hile kavramlarının muhteviyat itibarıyla farklılıkları, hilelerin ortaya çıkma nedenleri ve bazı önemli hile yöntemleri açıklanmıştır. İkinci bölümde ise hile riskinin tespiti, denetimi ve önlenmesi konuları açıklanmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde devlet ve vakıf üniversitesi çalışanları ile gerçekleştirilen anket çalışmasından elde edilen veriler SPSS v23 istatistik programında analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarının değerlendirilmesi ile devlet ve vakıf üniversitesi çalışanlarının hile kavramı farkındalıkları karşılaştırılmıştır. Yapılan analiz sonucunda devlet üniversitesi çalışanlarının hile kavramı farkındalığının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Katılımcılara göre muhasebe ve satın alma süreçlerinin yönetimi hile riski açısından yüksek öneme sahipken, iç kontrol birimleri de hile riskini ortadan kaldırmak için önem arz etmektedir. Çalışma sonucunda hile denetimi alanında yeteri kadar mesleki eğitim faaliyetinin olmadığı ve yasal düzenlemelerin yetersiz olduğu sonuçlarına da ulaşılmıştır. Sonuç bölümünde anket çalışması sonucunda yapılan analizlere ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Various dynamics have arised for developing markets and enterprises. Enterprises work for increasing their competitive capacity and determine policies so as to reduce their costs in globalizing world.“Fraud”appears as a significant risk factor for the enterprises within competitive environment. Fraudulent acts generally remain undetected and give rise to substantial damages for the enterprises. Evaluating the level of awareness regarding fraudulent acts among the employees of state and foundation universities is aimed within the scope this study. The concept of fraud, the difference between fraud and mistake in terms of their contents, underlying reasons for the appearance of frauds and some vital fraud methods are explained within the first part of the study. Detection, audit and prevention of the fraud risk are mentioned in the second part. At the third part of the study, data gained by the questionnare conducted among the employees of state and foundation universities is analyzed by using the programme SPSS v23. The level of awareness regarding the concept of fraud between the employees of the state and foundation universities is compared by analyzing the results. The analyses have showed that the employees of the state universities have higher awareness compared to the employees of the foundation universities. According to the respondents, while the management of accounting and purchasing has a high level importance in terms of fraud risk, internal control units are important in terms of the fraud risk prevention. It is inferred from the study that there is not sufficient occupational training activities within the field of fraud risk and legal acts are not satisfactory. Suggestions concerning the analysis performed on the results of the questionnare are made at the final part of the study.