Engelli çalışanların kariyer engelleri
Career barriers of disabled employees
  1. Tez No: 622706
  2. Yazar: YASİN GÜRLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLAR DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Engelli kişiler toplumsal yaşam içerisinde varlığını korumak ve üretken kişiler olabilmek adına iş gücü piyasasına katılmak zorundadır. Engelli kişiler, çalışma yaşamına katıldıktan sonra birtakım engellerle karşılaşmaktadır. Engelli çalışanların çalışma yaşamında karşılaştığı engeller kariyerlerini olumsuz etkilemektedir. Engelli çalışanların kariyerlerini engelleyen faktörlerin belirlenmesi onların kariyerlerine olumlu katkı sağlama yolunda atılacak önemli adımlardan bir tanesidir. Çalışmanın amacı, literatür taraması yöntemi aracılığıyla engelli çalışanların kariyerlerini engelleyen faktörleri belirlemeye çalışmaktır. Bu faktörlerin belirlenmesi kariyer yönetimi açısından değerlendirildiğinde hem engelli çalışanlara hem de örgütlere yol gösterici olacaktır. Bu faktörlerin belirlenmesi sonrasında engelli çalışanlar, kariyerlerini engelleyen unsurların farkında olacak ve bireysel kariyer planlama süreçlerini daha sağlıklı bir şekilde yönetebilecektir. Bu faktörlerin belirlenmesi sonrasında örgütler ise, engelli çalışanların kariyerlerini geliştirmede izleyecekleri yöntemleri ve kariyer geliştirme araçlarını daha etkin ve verimli bir şekilde kullanabilecektir. Bu çalışmada literatür taraması aracılığıyla elde edilen bilgiler sonucunda, engelli çalışanların çalışma yaşamında bireysel, toplumsal, çevresel, örgütsel, psikolojik, tutumsal, yasal ve ekonomik olarak birçok faktörden etkilendiği belirlenmiştir. Belirlenen bu faktörler ve bu faktörlere ait içerikler engelli çalışanların karşısına kariyer engeli olarak çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The people with disabilities must participate in the labor market in order to remain productive and remain in social life. People with disabilities face some barriers after participating in working life. The barriers faced by disabled employees in working life affect their careers negatively. Identifying the factors that hinder the careers of disabled employees is one of the important steps to be taken to contribute positively to their careers. The aim of the study is to try to identify the factors that hinder the careers of disabled employees through the literature review method. When these factors are evaluated in terms of career management, it will guide both disabled employees and organizations. After determining these factors, disabled employees will be aware of the factors that hinder their careers and will be able to manage their individual career planning processes in a healthier manner. After determining these factors, organizations will be able to use the methods and career development tools more effectively and efficiently for disabled employees. In this study, as a result of the information obtained through the literature review, it has been determined that employees with disabilities are affected by many factors individually, socially, environmentally, organizationally, psychologically, attitudinally, legally and economically. These factors and the contents of these factors appear as a career barrier for employees with disabilities.