Biyolojik ajanların psoriasis tanılı hastalarda lipid profili ve hemogram parametrelerine etkisi
The effect of biological agents on lipid profile and hemogram parameters in patients with psoriasis
  1. Tez No: 622732
  2. Yazar: KAĞAN CİNGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜM GENÇOĞLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Giriş ve Amaç: Biyolojik ajanların lipid profili ve hemogram profiline etkileriyle ilgili literatürde çelişkili veriler mevcuttur. Bu çalışmada amacımız, biyolojik ajanların psoriasis tanılı hastalarda lipid profili, hemogram parametreleri, NLO, TLO, MPV ve CRP üzerindeki etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak psoriasis tanısıyla en az 6 aydır biyolojik ajan kullanan (Adalimumab,etanercept, infliksimab,ustekinumab, sekukinumab) hastaların yaş, VKI, sigara kullanımı, bilinen ek hastalık, kullanılan ilaçlar, psoriasis için aldığı geçmiş tedaviler incelendi. 12.ve 24.haftalardaki takiplerinde lipid profilleri, CRP, hemogram parametreleri ve aterojenik indeksleri, nötrofil/trombosit oranı (NLO), platelet/lenfosit oranı (PLO), PAŞİ, MPV değerlendirildi. Dahil edilme kriterleri 210 hastaya uygulandıktan sonra hemogram parametreleri analizi grubunda 153 hasta, lipid profili analizinde 124 hasta değerlendirmeye alındı. Veriler normal dağılıma uygun olmadığı için non-parametrik testler uygulandı. İstatistiksel analizde Kruskal Wallis, Friedmann testi , ANOVA (Repeated measures of ANOVA), Spearman testi kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0,05). 12.haftadaki bazal değere göre PAŞİ değişim yüzdesi ile NLO, TLO, CRP ve MPV değişim yüzdesi arasında pozitif korelasyon izlenmedi. Sonuç: Biyolojik ajan kullanan psoriasis hastalarında ve özellikle ustekinumab ilaç grubunda trigliserid düzeylerinin takiplerde yakından izlenmesi gerekmektedir. NLO, TLO, CRP değerleri ucuz ve basit sistemik inflamasyon belirteci olarak kullanılabilir. Biyolojik tedavi sırasında hematolojik parametrelerde ve lipid profilinde bazı değişiklikler meydana gelmesine rağmen, bu değerler takip sırasında sekonder faktörlerden dolayı da değişim gösterebildiği için hangi değerlerin tedaviyle değişim gösterdiğinin bilinmesi yanlış yorumlamaların ve gereksiz testlerin önüne geçicektir.
Özet (Çeviri)
Introduction : There are conflicting data in the literature regarding the effects of biological agents on lipid profile and hemogram profile. The aim of this study was to investigate effects of biological agents on lipid profile, hemogram parameters, NLO, TLO, MPV and CRP in patients with psoriasis. Materials and Methods: This study is an observative and retrospective analysis of hemogram parameters (n:153) and lipid profiles (n:124) in psoriasis patients with in use of TNF-α-antagonists (adalimumab, etanercept,infliximab), interleukin (IL)12/23-antagonist ustekinumab and monoclonal anti-IL-17A antibody secukinumab. Patients who have been using these biological agents for at least 6 months within the diagnosis of psoriasis were examined for age, BMI, smoking, additional diseases, and past treatments for psoriasis. Lipid profiles, CRP, hemogram parameters and atherogenic index, neutrophil / platelet ratio, platelet / lymphocyte ratio, PASI and MPV were evaluated. In statistical analysis Kruskal Wallis, Friedmann test, ANOVA, spearman tests were used. Statistical significance level was accepted as p 0.05). According to the basal value at the 12th week, there was no positive correlation between the PASI change percentage and the NLO, TLO, CRP and MPV change percentage. Conclusion: In patients with psoriasis under biological agent treatment, especially in ustekinumab, triglyceride levels should be closely monitored in the follow-up. NLO, TLO, CRP values can be used as a cheap and simple systemic inflammation marker. Although there are some changes in hematological parameters and lipid profile during biological treatment, knowing which values change with treatment will prevent false interpretations and unnecessary tests since these values may change due to secondary factors during follow-up.