Çocukluk çağında idrar antimikrobiyal peptid katelisidin düzeylerinin sistit ve pyelonefrit ayrımı ile direnç gelişme riskini öngörmede yeri
The role of urinary antimicrobial peptide cathelicidin levels in early diagnosis of urinary tract infection, differentiation of cystitis-pyelonephritis and prediction of the resistant microorganisms
  1. Tez No: 622746
  2. Yazar: SERİM PUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Giriş ve Amaç İdrar yolu enfeksiyonları (İYE) özellikle piyelonefritler, erken dönemde etkili bir şekilde tedavi edilmezse renal skar oluşmasına, buna bağlı hipertansiyon ve son dönem böbrek yetersizliğine sebep olabilir. Dirençli mikroorganizmalar ile gelişen piyelonefritlerin tanısı ve etkin tedavisi kültür sonucu çıkana kadar gecikebilmektedir. Bu nedenle idrar yolu enfeksiyonunun erken tanısında antimikrobiyal peptid katelisidin gibi farklı belirteçler üzerinde çalışılmaktadır. Bu çalışmada idrar katelisidin düzeylerinin (İKD) idrar yolu enfeksiyonunun erken tanısı, sistit-piyelonefrit ayrımı ve dirençli mikroorganizma varlığını öngörmedeki rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntem Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çocuk acil servisi ve polikliniklerinde İYE ön tanısı konulan 109 hasta ve 63 sağlıklı çocuk çalışmaya alındı. Başvuru anında hastaların tam idrar analizleri ve idrar kültürleri çalışıldı. Hastaların 58'i sistit, 17'si piyelonefrit, 34'ü steril piyüri alt grubuna dahil edildi. Tüm hasta ve kontrol grubunda İKD ölçüldü. Hastaların demografik verileri ve eşlik eden renal hastalıkları kaydedildi. Verilerin istatistiksel değerlendirmesi SPSS 23.0 ile (SPSS Inc; IBM, Armonk, NY) yapıldı. P değeri0.05). Sistit grubunda E. Coli dışı bakteri üreyen hastaların (n=11) İKD E. Coli üreyenlere (n=43) göre anlamlı olarak yüksek bulundu (p=0.044). Antibiyotik direnci ile İKD arasında anlamlı ilişki saptanmadı (p>0.05). Steril piyüri grubunda eşlik eden renal hastalığı olan çocukların (n=8) olmayanlara (n=26) göre İKD anlamlı olarak daha yüksek saptandı (p=0.033). Diğer alt gruplarda ise anlamlı fark saptanmadı. Hasta grubunda lökosit esteraz (LE) pozitif hastaların (n=98) İKD LE negatif (n=11) olanlara göre anlamlı olarak yüksekti(p=0.043). Çıkarım Acil servise ve polikliniklere İYE ile ilgili şikayetlerle başvuran hastalarda İKD sistit-piyelonefrit ayrımında ve antibiyotik direncinin ön görülmesinde yol gösterici değildir. Ancak E. Coli dışı enfeksiyonların erken tanınmasını sağlayabilir ve hastaların erken dönemde ampirik tedavisinin seçiminde etkili olabilir. Steril piyürisi ve eşlik eden böbrek hastalığı olan çocuklarda İKD'nin yüksek bulunması katelisidinin İYE'ndan koruyucu etkisi olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction Urinary tract infections (UTI), especially if pyelonephritis, is not treated early can lead to renal scarring resulting in hypertension and end-stage renal failure. The diagnosis and effective treatment of pyelonephritis with resistant microorganisms is delayed until the urine culture is reported. Therefore, different markers such as antimicrobial peptide cathelicidin are studied for early diagnosis of UTI. In this study, we aimed to investigate the role of urinary cathelicidin levels (UCL) in early diagnosis of UTI, cystitis-pyelonephritis discrimination and anticipating the presence of resistant microorganisms. Patients and Method 109 patients with suspected UTI in Marmara University Pendik Teaching and Research Hospital and 63 healthy children were included in the study. On admission, complete urine analysis and urine cultures of the patients were studied. Fifty eight patients were included in the cystitis, 17 in the pyelonephritis and 34 in the sterile pyuria subgroups. Urinary cathelicidin levels were measured in patients and control group. Demographic data and associated renal diseases were recorded. Statistical analysis of the data was performed with Statistical Packages for Social Sciences (SPSS) 23.0 package. P value 0.05). In cystitis subgroup, UCL in patients infected with E Coli (n=43) were significantly lower than in patients infected with microorganism other than E.coli (n=11) (p=0.044). There was no significant relation between antibiotic resistance and UCL (p>0.05). Children with accompanying renal disease (n=8) in the sterile pyuria subgroup had significantly higher UCL than those without renal disease (n=26) (p=0.033). In the study group, UCL in leukocyte esterase positive patients (n= 98) were significantly higher than the leukocyte esterase negative patients (n=11) (p=0.043). Conclusion Urinary cathelicidin levels in patients with suspected UTI is not useful in differential diagnosis of cystitis and pyelonephritis, and in prediction of antibiotic resistance. However, it may provide early recognition of UTI with microorganisms other than E.coli and may help to decide effective early empirical treatment of these patients. High UCL in children with sterile pyuria and accompanying kidney disease in our study suggest that urinary cathelicidin may be protective against urinary tract infections in this group.