Hemşirelerde otantiklik ve psikolojik dayanıklılık düzeyleri ile aralarındaki ilişki
Nurses' authenticity and psychological resilience levels and the relationship between them
- Tez No: 622772
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma hemşirelerde otantiklik ve psikolojik dayanıklılık düzeylerini belirlemek ve bu kavramlar arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacı ile tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Bu araştırmanın evrenini Ankara il merkezindeki hastanelerde çalışan hemşireler, örneklemini ise Sağlık Bilimleri Üniversitesi'ne bağlı Ankara Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi (233 hemşire) ile Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde (456 hemşire) çalışan 689 hemşire oluşturmuştur. Araştırmanın verileri 1 Mart - 20 Ağustos 2019 tarihleri arasında araştırmaya gönüllü katılan ve dahil edilme kriterlerine uyan 189 hemşireden elde edilmiştir. Verilerin toplanmasında“Hemşire Tanıtım Formu, Otantiklik Ölçeği, Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirmesinde IBM SPSS Statistics 20 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research that was made descriptive in order to determined the level of authenticity and psychological resilience also to evaluate the relationship between these concepts in nurses. The universe of this research is the nurses working in the hospitals in Ankara City Center, and the sample were formed from Health Sciences University 689 nurses working in Dr. Zekai Tahir Burak Women Health Training and Research Hospital (233 nurses) and Ankara Training and Research Hospital (456 nurses). The data of the study were obtained from 189 nurses who voluntarily participated in the study and met the inclusion criteria between 1 March - 20 August 2019. IBM SPSS Statistics 20 program was used to evaluate the data.